Hidroizolatie terase exterioare si balcoane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • doclaro
    Incepator
    • 28.mai.2012
    • 2

    Hidroizolatie terase exterioare si balcoane

    Buna ziua,

    In constructia unei case am facut o greseala:

    1. S-a termoizolat peretele exterior cu polistiren de 10 cm si s-a venit cu el pana in placa de beton a balconului.Acest lucru s-a facut si la terasele de la parterul casei. Apoi s-a turnat sapa si s-a venit cu ea pana in polistiren. Avand in vedere ca in interior nu am turnat sape am observat cum la o ploaie - din balconul si terasa orientate spre NORD imi intra apa la parter si respectiv la etaj.
    M-am uitat atent si singura cauza o vad ca apa se prelinge pe peretele izolat si se infiltreaza prin rostul dintre polistiren si sapa exterioara.
    Acum nu stiu ce solutie ar fi buna de hidroizolatie. Cineva mi-a spus ca se taie polistirenul si se continua sapa pana in peretele de caramida si se reface apoi termoizolatia...dar nu as vrea aceasta solutie...sau alta solutie sa vina si sa urce cu IMPERMAX pe polistiren circa 10 cm si apoi plinta cu gresie....dar este foarte costisitor...40 euro mp.

    Exista solutii mai ieftine si mai usoare?

    Multumesc.
    Ultima editare de doclaro; 16.feb.2014, 15:11.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6853

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie terase exterioare si balcoane

    Postat în original de doclaro
    Buna ziua,

    Exista solutii mai ieftine si mai usoare?

    Multumesc.
    Ieftin si usor nu exista , din nefericire in acest caz .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 14969

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie terase exterioare si balcoane

      Postat în original de doclaro
      1. S-a termoizolat peretele exterior cu polistiren de 10 cm si s-a venit cu el pana in placa de beton a balconului.Acest lucru s-a facut si la terasele de la parterul casei. Apoi s-a turnat sapa si s-a venit cu ea pana in polistiren. Avand in vedere ca in interior nu am turnat sape am observat cum la o ploaie - din balconul si terasa orientate spre NORD imi intra apa la parter si respectiv la etaj.
      M-am uitat atent si singura cauza o vad ca apa se prelinge pe peretele izolat si se infiltreaza prin rostul dintre polistiren si sapa exterioara.
      Acum nu stiu ce solutie ar fi buna de hidroizolatie. Cineva mi-a spus ca se taie polistirenul si se continua sapa pana in peretele de caramida si se reface apoi termoizolatia...dar nu as vrea aceasta solutie...sau alta solutie sa vina si sa urce cu IMPERMAX pe polistiren circa 10 cm si apoi plinta cu gresie....dar este foarte costisitor...40 euro mp.
      Exista solutii mai ieftine si mai usoare?
      Hidroizolatia se aplica pe terasa inainte de turnare sapa sau corelat cu ce se va mai face pe terasa. Cum ati gandit urmatoarele straturi pe terasa?
      Aveti foto cu terasa?
      Sub terase ce se afla, camere de locuit sau nu?
      Ati neglijat stratul hidroizolator pe terasa si acum aveti probleme. Exista variante de hidroizolare peste sapa si sigilare a rostului spre peretele termoizolat insa dorim sa vedem exact situatia existanta, postati foto.

      Comentariu

      • lucyano
        Incepator
        • 19.nov.2011
        • 15

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie terase exterioare si balcoane

        1 pe placa de beton un strat de hidroizolati
        2 sapa de panta
        3 inca 2 straturi de hidroizolatie,in functie de buget,se poate opta si pentru unul singur dar de calitate superioara
        4 obligatorii trebuie taiat polystirenul hidroizolatia sa urce minim 30 pe vertical.dupa care se completeaza din nou cu polistiren
        5 cum a intrebat si Gemini daca dedesupt este spatiu locuibil trebuie termoizolat balconul,peste primul strat de hidroizolatie se aplica polistieren intre 5-10cm dupa care se toarna sapa,atentie la pragul usi de la balcon

        Comentariu

        • Calin Diaconu
          Administrator
          • 17.mar.2005
          • 431

          #5
          Întrebări cheie despre hidroizolare și structura terasei - mai multe detalii în acest articol dedicat!

          Alegerea corectă a straturilor pentru izolarea termică și hidroizolația teraselor și balcoanelor este esențială pentru prevenirea problemelor viitoare. În acest sens, ne bucurăm să răspundem cu detalii (din alte postări) la întrebările ridicate aici:

          1. Cum ați planificat aplicarea hidroizolației pe terasă și cum sunt corelate straturile ulterioare? Pentru a asigura o hidroizolare eficientă, am optat pentru un strat inițial de hidroizolație aplicat direct pe placa de beton a terasei. Apoi, am continuat cu turnarea unei săpături înclinate, pentru a asigura drenarea corectă a apei. În funcție de bugetul disponibil, am aplicat două straturi suplimentare de hidroizolație, cu opțiunea de a alege un singur strat de calitate superioară.

          2. Ce ați considerat în ceea ce privește hidroizolarea peste stratul de șapă? Am luat în calcul necesitatea de a tăia polistirenul pentru a permite hidroizolației să urce vertical cel puțin 30 de centimetri. Această măsură asigură o protecție adecvată împotriva infiltrației de apă și întărește barierele termice și hidroizolatoare.

          3. Ce ați avut în vedere în cazul în care spațiul dedesubtul terasei este locuibil? În cazul în care sub terase există spațiu locuibil, am inclus în proiect și termoizolarea balconului. Am aplicat o stratificare complexă, unde primul strat de hidroizolație a fost urmat de polistiren (între 5-10 cm), după care s-a turnat șapa. Am fost atenți la detaliile importante, precum pragul ușii de la balcon, pentru a asigura o izolare eficientă și protecție împotriva intemperiilor.

          Vă încurajăm să adăugați fotografii cu terasaîntr-o postare viitoare, pentru a oferi o imagine vizuală a proiectului. Transparența în comunicare este esențială pentru noi.

          Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți să discutați în detaliu despre soluțiile de izolare termică, vă încurajăm să ne contactați pe adresa Redacției.

          Suntem aici pentru a vă oferi expertiza și sprijinul necesare în realizarea proiectului dumneavoastră.


          www.calindiaconu.com

          Comentariu

          Procesare...