Intermediarii scumpesc gazele

11 februarie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Romania va cumula in perioada 2002-2012 pierderi de sute de milioane de euro pentru ca nu cumpara gaze naturale direct din Rusia, ci de la intermediari, iar aceasta situatie ar trebui rezolvata dupa ce expira contractele in derulare, a declarat ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian. "In toti acesti ani am avut o politica ciudata. Am cumparat de la intermediari, unii dintre acestia din Germania, si nu direct de la Gazprom. Romania trebuie sa se pregateasca de o discutie serioasa cu Rusia pentru a rezolva aceasta problema", a spus Vosganian.
El sustine ca, deocamdata, au existat discutii premergatoare la nivel de experti, intre Romgaz si Gazprom, dar a adaugat ca o noua intelegere cu oficialii rusi nu va fi posibila pana in 2012, cand vor expira contractele aflate in derulare. "Apartenenta noastra la NATO si UE inseamna ca putem fi parteneri credibili cu Rusia, China, cu tari din Orientul Apropiat sau din nordul Africii. Am ignorat aceste relatii pana acum. Prioritara pentru politica externa a Romaniei ar trebui sa fie strangerea relatiilor cu aceste state", a adaugat ministrul Economiei si Finantelor.
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

ANL a construit doar jumatate dintre locuintele pe care le-a promis ANL a construit doar jumatate dintre locuintele pe care le-a promis
Chiriile bucurestene s-au diminuat si cu 4,5% intr-o luna - 10 Septembrie 2009 Chiriile bucurestene s-au diminuat si cu 4,5% intr-o luna - 10 Septembrie 2009
Administratorii de bloc, buni de plata Administratorii de bloc, buni de plata
Finantele se imprumuta pentru constructia de locuinte si modernizarea rurala Finantele se imprumuta pentru constructia de locuinte si modernizarea rurala
Impozite Impozite
Hidroizolarea fundatiei – Sfaturile date de specialistii nostri unui cititor Hidroizolarea fundatiei – Sfaturile date de specialistii nostri unui cititor

Vezi mai multe articole