Primul bloc cu incalzire ecologica din Romania

05 august, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Primul bloc de locuinte incalzit ecologic si destinat tinerilor a fost inaugurat luni, la Sancraiu de Mures, in prezenta ministrului dezvoltarii, lucrarilor publice si locuintei, Laszlo Borbely. Blocul este construit pe structura metalica si foloseste pentru incalzire pompe geotermale, care folosesc caldura solului si nu polueaza.

Caloriferele instalate in fiecare camera sunt mai mari, deoarece se foloseste o pompa de caldura pentru care se foreaza la 130-150 de metri, a explicat Borbely.
Utilizarea pentru incalzire a aerului cald care se pompeaza din adancime nu este numai un proces ecologic, dar este si mai ieftin decat modalitatile traditionale de incalzire a locuintelor.

Sursa: Curentul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Schneider Electric lanseaza in Romania TeSys H, cel mai subtire element de comutatie statica din lume Schneider Electric lanseaza in Romania TeSys H, cel mai subtire element de comutatie statica din lume
Studiu: Numarul familiilor care pot accesa un credit a scazut, cu impact negativ asupra pietei caselor Studiu: Numarul familiilor care pot accesa un credit a scazut, cu impact negativ asupra pietei caselor
RE/MAX: Romania are 1 agent imobiliar la 2.500 de locuitori RE/MAX: Romania are 1 agent imobiliar la 2.500 de locuitori
Banii necesari in 2008 pentru a cumpara o garsoniera ajung acum pentru o locuinta cu 3 sau 4 camere Banii necesari in 2008 pentru a cumpara o garsoniera ajung acum pentru o locuinta cu 3 sau 4 camere
Capitala, locul de joaca al companiilor de constructii Capitala, locul de joaca al companiilor de constructii
Ghidul cumparatorului istet de locuinta noua - 25 martie 2010 Ghidul cumparatorului istet de locuinta noua - 25 martie 2010

Vezi mai multe articole