Primul bloc cu incalzire ecologica din Romania

05 august, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Primul bloc de locuinte incalzit ecologic si destinat tinerilor a fost inaugurat luni, la Sancraiu de Mures, in prezenta ministrului dezvoltarii, lucrarilor publice si locuintei, Laszlo Borbely. Blocul este construit pe structura metalica si foloseste pentru incalzire pompe geotermale, care folosesc caldura solului si nu polueaza.

Caloriferele instalate in fiecare camera sunt mai mari, deoarece se foloseste o pompa de caldura pentru care se foreaza la 130-150 de metri, a explicat Borbely.
Utilizarea pentru incalzire a aerului cald care se pompeaza din adancime nu este numai un proces ecologic, dar este si mai ieftin decat modalitatile traditionale de incalzire a locuintelor.

Sursa: Curentul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Camex 2012 Camex 2012
Noile grile notariale reduc impozitele pe tranzactiile imobiliare Noile grile notariale reduc impozitele pe tranzactiile imobiliare
Apartamentele din Bucuresti, cu 20% mai ieftine - 6 IANUARIE 2009 Apartamentele din Bucuresti, cu 20% mai ieftine - 6 IANUARIE 2009
Cel mai mare magazin Douglas, deschis in Bucuresti Mall Vitan Cel mai mare magazin Douglas, deschis in Bucuresti Mall Vitan
Doar 60% din localitatile din Romania sunt alimentate cu gaze naturale Doar 60% din localitatile din Romania sunt alimentate cu gaze naturale
Energie verde la Oradea: Cartierul Nufărul I ar putea fi încălzit cu apă din izvoarele geotermale de sub oraş Energie verde la Oradea: Cartierul Nufărul I ar putea fi încălzit cu apă din izvoarele geotermale de sub oraş

Vezi mai multe articole