3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Victor Hanescu alearga in echipa Habitat for Humanity la Bucharest International 10K Victor Hanescu alearga in echipa Habitat for Humanity la Bucharest International 10K
Daikin Romania: Vanzarile de purificatoare de aer s-au dublat in ianuarie fata de aceeasi luna din 2019 Daikin Romania: Vanzarile de purificatoare de aer s-au dublat in ianuarie fata de aceeasi luna din 2019
Amenzi de 3.000 de lei pentru cei de la bloc Amenzi de 3.000 de lei pentru cei de la bloc
Reteta imobiliara de fentat clientii Reteta imobiliara de fentat clientii
P3 incepe constructia unei cladiri multifunctionale in parcul P3 Bucharest – o premiera in Romania P3 incepe constructia unei cladiri multifunctionale in parcul P3 Bucharest – o premiera in Romania
SensoDays a dat start zilelor cu zambete alaturi de cinci fotografi SensoDays a dat start zilelor cu zambete alaturi de cinci fotografi

Vezi mai multe articole