3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Asigurarea locuintelor se va face anual si va costa intre 10-20 euro pe luna - 18 Mai 2009 Asigurarea locuintelor se va face anual si va costa intre 10-20 euro pe luna - 18 Mai 2009
Grupul Saint-Gobain primeste din nou certificarea “Angajator de Top” la nivel global, european si in Romania Grupul Saint-Gobain primeste din nou certificarea “Angajator de Top” la nivel global, european si in Romania
Romanii amana momentul in care vor schimba gresia si faianta - 16 Iulie 2009 Romanii amana momentul in care vor schimba gresia si faianta - 16 Iulie 2009
Intretinerea casei, 21% din venituri - 07 Aprilie 2009 Intretinerea casei, 21% din venituri - 07 Aprilie 2009
preturi mari preturi mari
Reducerile de pana la 30% din ultimele luni nu le sunt de ajuns - 02 Februarie 2009 Reducerile de pana la 30% din ultimele luni nu le sunt de ajuns - 02 Februarie 2009

Vezi mai multe articole