3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Lumina intra in casa pentru 800 de lei Lumina intra in casa pentru 800 de lei
Expertizarea energetica a cladirilor, obligatorie din 2010 Expertizarea energetica a cladirilor, obligatorie din 2010
Bucurestenii dinspre centrul orasului ar putea plati impozite mai mari - 21 aprilie 2010 Bucurestenii dinspre centrul orasului ar putea plati impozite mai mari - 21 aprilie 2010
In ultimii cinci ani, preturile caselor si terenurilor au crescut cu 600% In ultimii cinci ani, preturile caselor si terenurilor au crescut cu 600%
Stagnarea vanzarilor de locuinte urca ofertele pentru imobile de inchiriat cu 45% Stagnarea vanzarilor de locuinte urca ofertele pentru imobile de inchiriat cu 45%
Energie verde la Oradea: Cartierul Nufărul I ar putea fi încălzit cu apă din izvoarele geotermale de sub oraş Energie verde la Oradea: Cartierul Nufărul I ar putea fi încălzit cu apă din izvoarele geotermale de sub oraş

Vezi mai multe articole