3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Magazinele online pierd peste 50 de miliarde de dolari pe an din cauza cosurilor de cumparaturi abandonate de consumatori Magazinele online pierd peste 50 de miliarde de dolari pe an din cauza cosurilor de cumparaturi abandonate de consumatori
GRABA Calare pe 29.000 de dosare pe Legea 10 GRABA Calare pe 29.000 de dosare pe Legea 10
kika: Romanii sunt tot mai selectivi la mobilierul de gradina kika: Romanii sunt tot mai selectivi la mobilierul de gradina
Unele banci tin dobanzile maxime la Unele banci tin dobanzile maxime la "Prima casa 2" - 04 martie 2010
Adezivul cel mai rezistent si super-flexibil pentru placi ceramice si piatra Adezivul cel mai rezistent si super-flexibil pentru placi ceramice si piatra
Pretul apartamentelor vechi a scazut cu 24% in 2009: Piata imobiliara incepe sa se dezmorteasca: E mult mai bine. Anul trecut era jale. - 19 ianuarie 2010 Pretul apartamentelor vechi a scazut cu 24% in 2009: Piata imobiliara incepe sa se dezmorteasca: E mult mai bine. Anul trecut era jale. - 19 ianuarie 2010

Vezi mai multe articole