3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cum iti alegi designerul? Cum iti alegi designerul?
"Blat" la pretul apartamentelor noi
Traieste o experienta gastronomica de vis cu Mozart Chocolate Cream Liqueur Traieste o experienta gastronomica de vis cu Mozart Chocolate Cream Liqueur
Asigura-ti o nutritie sanatoasa cu electrocasnicele potrivite de la Electrolux Asigura-ti o nutritie sanatoasa cu electrocasnicele potrivite de la Electrolux
Ion Radu Zilisteanu: Bancile se folosesc de Ion Radu Zilisteanu: Bancile se folosesc de "Prima casa" pentru a atrage clienti pentru alte produse - 24 Iulie 2009
Mai cald in case, pe banii nostri. Reabilitarea locuintelor a devenit obligatorie Mai cald in case, pe banii nostri. Reabilitarea locuintelor a devenit obligatorie

Vezi mai multe articole