3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Radet: Bucurestenii care nu mai vor caldura in apartamente pot stopa singuri furnizarea acesteia Radet: Bucurestenii care nu mai vor caldura in apartamente pot stopa singuri furnizarea acesteia
Romania si zona sudica a Alpilor, principalele \ Romania si zona sudica a Alpilor, principalele \"puncte fierbinti\" pentru investitorii imobiliari
Preturile apartamentelor din toata tara sunt in cadere libera - 13 Februarie 2009 Preturile apartamentelor din toata tara sunt in cadere libera - 13 Februarie 2009
Primul bloc-hotel se ridica pe litoral Primul bloc-hotel se ridica pe litoral
Dezvoltatorii imobiliari schimba orizontul cerului bucurestean Dezvoltatorii imobiliari schimba orizontul cerului bucurestean
Scaderea chiriilor la apartamentele vechi din Bucuresti devine tot mai moderata - 13 mai 2010 Scaderea chiriilor la apartamentele vechi din Bucuresti devine tot mai moderata - 13 mai 2010

Vezi mai multe articole