3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Noaptea de Ajun ne aduce zapada Noaptea de Ajun ne aduce zapada
Flanco se alatura campaniei ”Priveste partea pozitiva”, de reciclare a bateriilor Flanco se alatura campaniei ”Priveste partea pozitiva”, de reciclare a bateriilor
Habitat for Humanity cauta 100 voluntari care vor construi 8 case in 5 zile la BIG BUILD 2018 Habitat for Humanity cauta 100 voluntari care vor construi 8 case in 5 zile la BIG BUILD 2018
82% dintre scolile din Romania au nevoie urgenta de reparatii 82% dintre scolile din Romania au nevoie urgenta de reparatii
Mio Technology si MiVia™ sustin competitiile de alergare RUNFEST 2017 Mio Technology si MiVia™ sustin competitiile de alergare RUNFEST 2017
Blocurile au ajuns radiatoare Blocurile au ajuns radiatoare

Vezi mai multe articole