3,7 miliarde euro pentru termoficare

06 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a pus la cale inca un plan prin care, pana in 2009, ar urma sa fie reabilitat integral sistemul de termoficare. 
Programul aprobat ieri estimeaza ca pentru refacerea sistemelor de distributie, contorizare si reabilitarea termica a cladirilor ar fi necesare circa 3,7 miliarde de euro, bani ce ar urma sa fie obtinuti, in cea mai mare parte, dintr-un imprumut garantat de stat.
 
Consiliile locale si asociatiile de proprietari ar urma sa solicite, sub forma de imprumut, sumele necesare pentru reabilitare. In cazul asociatiilor, rambursarea creditului ar urma sa se faca in 15 ani, rata fiind inclusa in factura de intretinere.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Creste-ti abilitatile si profesionalismul la cursul gratuit de montaj WPC oferit de BENCOMP Creste-ti abilitatile si profesionalismul la cursul gratuit de montaj WPC oferit de BENCOMP
Probele Concursului Național al Montatorilor de Pardoseli 19-23 septembrie Romexpo Probele Concursului Național al Montatorilor de Pardoseli 19-23 septembrie Romexpo
Horoscopul Bosch pentru anul viitor: 2014 se anunta un an cu multe calatorii pentru posesorii electrocasnicelor Bosch Horoscopul Bosch pentru anul viitor: 2014 se anunta un an cu multe calatorii pentru posesorii electrocasnicelor Bosch
Complex de vile de 3 mil. euro la Sibiu Complex de vile de 3 mil. euro la Sibiu
Colectorul anticalcar de la Tefal, arma ta secreta pentru sesiuni rapide de calcat Colectorul anticalcar de la Tefal, arma ta secreta pentru sesiuni rapide de calcat
Raport al FMI Raport al FMI

Vezi mai multe articole