Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009

04 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cele 2.280 de amenzi aplicate de Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) in 2008 au totalizat 3,5 miliarde lei. Acestea au fost acordate pentru incalcarea obligatiilor ce revin factorilor implicati in autorizarea lucrarilor de constructi, dar si pentru deficientele de calitate a lucrarilor. ISC a efectuat 130.000 de activitati de control si inspectie, raportat la 32.744 de obiective de investitii inregistrate in evidentele institutiei. Din total, 121.434 au fost efectuate in domeniul calitatii constructiilor si 8.010 in cel al respectarii dispciplinei in urbanism. In urma actiunilor de control, 43.564 de masuri au vizat opriri, refaceri, demolari de lucrari, neacordare de faze determinante sau respingere de documentatii depuse pentru obtinerea acordului de modificare la constructiile existente.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

125.000 dolari un apartament de lux in Rio de Janeiro 125.000 dolari un apartament de lux in Rio de Janeiro
Da viata locuintei tale cu noile becuri si corpuri de iluminat Philips Hue Da viata locuintei tale cu noile becuri si corpuri de iluminat Philips Hue
Saint-Gobain sprijina Saptamana Mondiala a Cladirilor Verzi Saint-Gobain sprijina Saptamana Mondiala a Cladirilor Verzi
Reduceri de pana la 18.000 de euro la editia din acest weekend a targului Imobiliarium Reduceri de pana la 18.000 de euro la editia din acest weekend a targului Imobiliarium
Distrigaz Sud intra pe piata caloriferelor Distrigaz Sud intra pe piata caloriferelor
Veranda Mall și-a deschis porțile Veranda Mall și-a deschis porțile

Vezi mai multe articole