Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009

04 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cele 2.280 de amenzi aplicate de Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) in 2008 au totalizat 3,5 miliarde lei. Acestea au fost acordate pentru incalcarea obligatiilor ce revin factorilor implicati in autorizarea lucrarilor de constructi, dar si pentru deficientele de calitate a lucrarilor. ISC a efectuat 130.000 de activitati de control si inspectie, raportat la 32.744 de obiective de investitii inregistrate in evidentele institutiei. Din total, 121.434 au fost efectuate in domeniul calitatii constructiilor si 8.010 in cel al respectarii dispciplinei in urbanism. In urma actiunilor de control, 43.564 de masuri au vizat opriri, refaceri, demolari de lucrari, neacordare de faze determinante sau respingere de documentatii depuse pentru obtinerea acordului de modificare la constructiile existente.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Pelican Com: Criza va dura sigur pana in a doua jumatate a lui 2009 - 12 DECEMBRIE 2008 Pelican Com: Criza va dura sigur pana in a doua jumatate a lui 2009 - 12 DECEMBRIE 2008
Depanero devine service autorizat pentru De'Longhi Depanero devine service autorizat pentru De'Longhi
RE/MAX continua expansiunea pe piata locala si deschide inca trei birouri RE/MAX continua expansiunea pe piata locala si deschide inca trei birouri
Renovarea locuintelor se face Renovarea locuintelor se face "la negru" - 10 Martie 2009
Se termina banii pentru Prima Casa. BCR mai are fonduri doar pentru cateva luni Se termina banii pentru Prima Casa. BCR mai are fonduri doar pentru cateva luni
Modernizarea blocurilor scoate de la buget 87 milioane euro - 09 Martie 2009 Modernizarea blocurilor scoate de la buget 87 milioane euro - 09 Martie 2009

Vezi mai multe articole