Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009

04 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cele 2.280 de amenzi aplicate de Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) in 2008 au totalizat 3,5 miliarde lei. Acestea au fost acordate pentru incalcarea obligatiilor ce revin factorilor implicati in autorizarea lucrarilor de constructi, dar si pentru deficientele de calitate a lucrarilor. ISC a efectuat 130.000 de activitati de control si inspectie, raportat la 32.744 de obiective de investitii inregistrate in evidentele institutiei. Din total, 121.434 au fost efectuate in domeniul calitatii constructiilor si 8.010 in cel al respectarii dispciplinei in urbanism. In urma actiunilor de control, 43.564 de masuri au vizat opriri, refaceri, demolari de lucrari, neacordare de faze determinante sau respingere de documentatii depuse pentru obtinerea acordului de modificare la constructiile existente.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Lipsa investitiilor scumpeste energia Lipsa investitiilor scumpeste energia
Intermediarii scumpesc gazele Intermediarii scumpesc gazele
Platforma Baneasa continua sa fie inima unui nou concept de retail, rezidential si birouri in Bucuresti Platforma Baneasa continua sa fie inima unui nou concept de retail, rezidential si birouri in Bucuresti
Casa Rusu lanseaz​a magazinul online casarusu.ro Casa Rusu lanseaz​a magazinul online casarusu.ro
Start pentru cereri de locuinte in cartierul Constantin Brancusi Start pentru cereri de locuinte in cartierul Constantin Brancusi
Siemens SRL: venituri de 160 milioane euro in anul fiscal 2016 Siemens SRL: venituri de 160 milioane euro in anul fiscal 2016

Vezi mai multe articole