Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009

04 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cele 2.280 de amenzi aplicate de Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) in 2008 au totalizat 3,5 miliarde lei. Acestea au fost acordate pentru incalcarea obligatiilor ce revin factorilor implicati in autorizarea lucrarilor de constructi, dar si pentru deficientele de calitate a lucrarilor. ISC a efectuat 130.000 de activitati de control si inspectie, raportat la 32.744 de obiective de investitii inregistrate in evidentele institutiei. Din total, 121.434 au fost efectuate in domeniul calitatii constructiilor si 8.010 in cel al respectarii dispciplinei in urbanism. In urma actiunilor de control, 43.564 de masuri au vizat opriri, refaceri, demolari de lucrari, neacordare de faze determinante sau respingere de documentatii depuse pentru obtinerea acordului de modificare la constructiile existente.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Modalitati de a conserva petalele de trandafir de la FamousRoses.eu Modalitati de a conserva petalele de trandafir de la FamousRoses.eu
De unde ar putea veni relansarea pietei de centrale termice: programul Casa Verde si eliminarea subventiilor la caldura - 12 iulie 2010 De unde ar putea veni relansarea pietei de centrale termice: programul Casa Verde si eliminarea subventiilor la caldura - 12 iulie 2010
Brasov: blocuri in loc de tractoare Brasov: blocuri in loc de tractoare
Prima Casa va impulsiona piata produselor de economisire-creditare - 11 August 2009 Prima Casa va impulsiona piata produselor de economisire-creditare - 11 August 2009
ROMEXPO deschide sezonul targurilor si expozitiilor din 2019 ROMEXPO deschide sezonul targurilor si expozitiilor din 2019
Montare parchet in pod Montare parchet in pod

Vezi mai multe articole