Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009

04 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cele 2.280 de amenzi aplicate de Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) in 2008 au totalizat 3,5 miliarde lei. Acestea au fost acordate pentru incalcarea obligatiilor ce revin factorilor implicati in autorizarea lucrarilor de constructi, dar si pentru deficientele de calitate a lucrarilor. ISC a efectuat 130.000 de activitati de control si inspectie, raportat la 32.744 de obiective de investitii inregistrate in evidentele institutiei. Din total, 121.434 au fost efectuate in domeniul calitatii constructiilor si 8.010 in cel al respectarii dispciplinei in urbanism. In urma actiunilor de control, 43.564 de masuri au vizat opriri, refaceri, demolari de lucrari, neacordare de faze determinante sau respingere de documentatii depuse pentru obtinerea acordului de modificare la constructiile existente.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Parcari etajate Parcari etajate
„Arctic prezinta functii din viata ta” printr-o noua campanie de imagine „Arctic prezinta functii din viata ta” printr-o noua campanie de imagine
Locuinte subventionate Locuinte subventionate
Terenurile pentru constructii Terenurile pentru constructii
BIFE-SIM 2013:  Pregatiri pentru cel mai mare targ de mobila din Romania BIFE-SIM 2013: Pregatiri pentru cel mai mare targ de mobila din Romania
Prima etapa din programul Casa Verde a fost extinsa din nou - 07 August 2009 Prima etapa din programul Casa Verde a fost extinsa din nou - 07 August 2009

Vezi mai multe articole