Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009

04 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cele 2.280 de amenzi aplicate de Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) in 2008 au totalizat 3,5 miliarde lei. Acestea au fost acordate pentru incalcarea obligatiilor ce revin factorilor implicati in autorizarea lucrarilor de constructi, dar si pentru deficientele de calitate a lucrarilor. ISC a efectuat 130.000 de activitati de control si inspectie, raportat la 32.744 de obiective de investitii inregistrate in evidentele institutiei. Din total, 121.434 au fost efectuate in domeniul calitatii constructiilor si 8.010 in cel al respectarii dispciplinei in urbanism. In urma actiunilor de control, 43.564 de masuri au vizat opriri, refaceri, demolari de lucrari, neacordare de faze determinante sau respingere de documentatii depuse pentru obtinerea acordului de modificare la constructiile existente.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Batrani lasati pe drumuri de functionari publici corupti Batrani lasati pe drumuri de functionari publici corupti
Modalitati de a conserva petalele de trandafir de la FamousRoses.eu Modalitati de a conserva petalele de trandafir de la FamousRoses.eu
Parcarile dintre blocuri ar putea disparea in cazul proiectelor noi Parcarile dintre blocuri ar putea disparea in cazul proiectelor noi
Cele mai bune solutii pentru reducerea ratei la casa Cele mai bune solutii pentru reducerea ratei la casa
Hornbach ne spune ce tipuri de seminee isi doresc romanii Hornbach ne spune ce tipuri de seminee isi doresc romanii
Performantele IT slabe din cadrul companiilor romanesti duc la pierderi de 19 miliarde de Euro Performantele IT slabe din cadrul companiilor romanesti duc la pierderi de 19 miliarde de Euro

Vezi mai multe articole