Distrigaz Sud lasa fara apa calda mii de proprietari bun-platnici

03 iulie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cateva mii de apartamente din Brasov au ramas, de doua zile, fara apa calda, dupa ce Distrigaz Sud a sistat „la plesneala” furnizarea gazului metan pentru 19 din cele 30 de centrale termice de cartier din municipiu. Saptamana trecuta, conducerea CET Brasov a fost somata de mai-marii Distrigaz Sud sa inceapa „urgent” sa-si achite datoriile, ce totalizeaza 30 de milioane de lei – din care 15 milioane reprezinta debitele asociatiilor de proprietari –, in caz contrar urmand sa fie stopate livrarile de gaz metan.
 
Iar pentru a arata ca nu glumeste, luni, Distrigaz Sud a si taiat gazul la cele 19 centrale de cartier, lasand fara apa calda peste 6000 de apartamente, desi proprietarii a aproape 4000 dintre acestea sunt la zi cu plata facturilor la intretinere, iar ceilalti au datorii de numai o luna, doua! Conducerea CET Brasov incearca acum sa-i convinga pe cei de la Distrigaz Sud sa debranseze numai centralele la care sunt racordate asociatiile de proprietari rau-platnice, dar deocamdata fara nici un rezultat!
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Costuri suplimentare Costuri suplimentare
De la 1 iulie, nou sistem de tarifare la gaze si scumpire cu pana la 20% De la 1 iulie, nou sistem de tarifare la gaze si scumpire cu pana la 20%
Sub zapada? Intampina iarna cu uneltele pentru zapada Fiskars Sub zapada? Intampina iarna cu uneltele pentru zapada Fiskars
De ce nu se vinde curentul la galeata De ce nu se vinde curentul la galeata
Tranzactia zilei: 278.000 de trei camere in Aviatiei Tranzactia zilei: 278.000 de trei camere in Aviatiei
Majorarea pretului la materii prime a scumpit constructiile cu 30% Majorarea pretului la materii prime a scumpit constructiile cu 30%

Vezi mai multe articole