Hotararea de amenajare a unei boxe o ia numai adunarea generala

03 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Detin singura garsoniera din bloc si as dori sa pot beneficia de o boxa la subsol. De la asociatia de proprietari mi s-a spus insa ca sunt multe cereri si ca eu n-as avea prioritate. Are importanta faptul ca detin doar o camera? N-ar trebui ca tocmai din acest motiv sa gasesc intelegere la vecinii mei care au cate doua si chiar trei camere?
Ioana Sorici, Bucuresti
 
Raspuns: In primul rand, trebuie subliniat ca de regula subsolurile sunt spatii tehnice care nu permit amenajarea de boxe care sa impiedice accesul la conductele de apa, agent termic, gaze. Dar daca in blocul dv. e posibila amenajarea de boxe, hotararea trebuie s-o ia adunarea generala, care poate avea in vedere faptul ca detineti un spatiu restrans. Altfel se fac raportari la cota parte de proprietate din spatiile comune.
 
Eugen Eftimiu
Specialist in probleme locative
 
Sursa: Libertatea

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

DTZ: 2009, un an foarte bun pentru inchirierile de locuinte premium si de lux - 10 DECEMBRIE 2008 DTZ: 2009, un an foarte bun pentru inchirierile de locuinte premium si de lux - 10 DECEMBRIE 2008
Trei sferturi din asociatiile de proprietari nu au predat actele financiare Trei sferturi din asociatiile de proprietari nu au predat actele financiare
Distribuitorii de gaze cer majorarea pretului cu 18%-19% de la 1 iulie Distribuitorii de gaze cer majorarea pretului cu 18%-19% de la 1 iulie
Reteta imobiliara de fentat clientii Reteta imobiliara de fentat clientii
Lumina intra in casa pentru 800 de lei Lumina intra in casa pentru 800 de lei
Chirii la tarif parizian in capitala Romaniei Chirii la tarif parizian in capitala Romaniei

Vezi mai multe articole