Hotararea de amenajare a unei boxe o ia numai adunarea generala

03 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Detin singura garsoniera din bloc si as dori sa pot beneficia de o boxa la subsol. De la asociatia de proprietari mi s-a spus insa ca sunt multe cereri si ca eu n-as avea prioritate. Are importanta faptul ca detin doar o camera? N-ar trebui ca tocmai din acest motiv sa gasesc intelegere la vecinii mei care au cate doua si chiar trei camere?
Ioana Sorici, Bucuresti
 
Raspuns: In primul rand, trebuie subliniat ca de regula subsolurile sunt spatii tehnice care nu permit amenajarea de boxe care sa impiedice accesul la conductele de apa, agent termic, gaze. Dar daca in blocul dv. e posibila amenajarea de boxe, hotararea trebuie s-o ia adunarea generala, care poate avea in vedere faptul ca detineti un spatiu restrans. Altfel se fac raportari la cota parte de proprietate din spatiile comune.
 
Eugen Eftimiu
Specialist in probleme locative
 
Sursa: Libertatea

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Saint-Gobain Building Glass Romania aniverseaza 10 ani de la intrarea pe piata Saint-Gobain Building Glass Romania aniverseaza 10 ani de la intrarea pe piata
Asigurari obligatorii pentru toate cladirile Asigurari obligatorii pentru toate cladirile
Ieftinirea caselor nu revigoreaza piata imobiliara - 27 Aprilie 2009 Ieftinirea caselor nu revigoreaza piata imobiliara - 27 Aprilie 2009
Cladirile rezidentiale impanzesc Capitala Cladirile rezidentiale impanzesc Capitala
Cel mai mare parc acvatic din Romania se redeschide pentru un nou sezon de distractie Cel mai mare parc acvatic din Romania se redeschide pentru un nou sezon de distractie
Da start zilelor de festival alaturi de Krups Evidence Da start zilelor de festival alaturi de Krups Evidence

Vezi mai multe articole