Impozitarea imobiliarelor

10 februarie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 

Ministrul finantelor, Ionut Popescu, a precizat ieri ca profiturile obtinute din tranzactiile imobiliare efectuate de persoane fizice vor fi impozitate cu 10%, potrivit BBC. Oficialul spune ca vor fi impozitate numai actiunile de gen speculatii imobiliare, adica imobile cumparate, construite si vandute in timp scurt. "Casele mentinute pe o perioada mai indelungata si care apoi vor fi vandute nu intra in categoria de impozitare", a declarat Popescu. El nu a precizat data la care va fi introdus noul impozit. "Cred ca este normal ca orice venit sa fie impozitat, fie ca e de pe piata de capital, fie ca e din dobanzi, din profituri s.a.m.d. Un impozit de 10%, inca mult mai mic fata de tarile din jurul nostru, nu cred ca va fi de natura sa sperie investitorii", a adaugat ministrul. El a explicat, astfel, efectele majorarii impozitelor pe piata de capital, incepand cu 1 aprilie a.c., cand urmeaza sa fie "taxate" cu 10% profiturile realizate la bursa, dar si cele obtinute din dobanzile bancare. Pana acum, acestea erau impozitate cu doar 1%, cel mai mic nivel din tarile est-europene.

 ( Gardianul )

 

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Baby Boom Show ajunge la Brasov intre 3 si 5 Noiembrie 2017, in Brasov Business Park Baby Boom Show ajunge la Brasov intre 3 si 5 Noiembrie 2017, in Brasov Business Park
7 motive sa vii la Targul Imobiliar PROJECT EXPO! - 18 Mai 2009 7 motive sa vii la Targul Imobiliar PROJECT EXPO! - 18 Mai 2009
Gradina de la oras Gradina de la oras
Alerta Black Friday! Securizeaza-ti Casa Inteligenta cu Promotia A2TECH! Alerta Black Friday! Securizeaza-ti Casa Inteligenta cu Promotia A2TECH!
Tefal ActiFry® – Sanatos, crocant si irezistibil Tefal ActiFry® – Sanatos, crocant si irezistibil
Targul si Seminarul "Uleiului de Palmier“ O premiera pentru Romania Targul si Seminarul "Uleiului de Palmier“ O premiera pentru Romania

Vezi mai multe articole