Impozitarea imobiliarelor

10 februarie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 

Ministrul finantelor, Ionut Popescu, a precizat ieri ca profiturile obtinute din tranzactiile imobiliare efectuate de persoane fizice vor fi impozitate cu 10%, potrivit BBC. Oficialul spune ca vor fi impozitate numai actiunile de gen speculatii imobiliare, adica imobile cumparate, construite si vandute in timp scurt. "Casele mentinute pe o perioada mai indelungata si care apoi vor fi vandute nu intra in categoria de impozitare", a declarat Popescu. El nu a precizat data la care va fi introdus noul impozit. "Cred ca este normal ca orice venit sa fie impozitat, fie ca e de pe piata de capital, fie ca e din dobanzi, din profituri s.a.m.d. Un impozit de 10%, inca mult mai mic fata de tarile din jurul nostru, nu cred ca va fi de natura sa sperie investitorii", a adaugat ministrul. El a explicat, astfel, efectele majorarii impozitelor pe piata de capital, incepand cu 1 aprilie a.c., cand urmeaza sa fie "taxate" cu 10% profiturile realizate la bursa, dar si cele obtinute din dobanzile bancare. Pana acum, acestea erau impozitate cu doar 1%, cel mai mic nivel din tarile est-europene.

 ( Gardianul )

 

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Gateste usor alaturi de masterchefii OptiGrill® Gateste usor alaturi de masterchefii OptiGrill®
apartamente apartamente
Trocul casa noua-casa veche plus diferenta n-a mers in Romania - 02 Noiembrie 2009 Trocul casa noua-casa veche plus diferenta n-a mers in Romania - 02 Noiembrie 2009
TVA diferentiata ar putea despovara facturile la intretinere TVA diferentiata ar putea despovara facturile la intretinere
Peste 150.000 de vizitatori în Veranda în weekendul de deschidere Peste 150.000 de vizitatori în Veranda în weekendul de deschidere
Prima Deschidere HA.RO in Tara – Urmeaza Timisoara si Bucuresti si Online in Toata Tara! Prima Deschidere HA.RO in Tara – Urmeaza Timisoara si Bucuresti si Online in Toata Tara!

Vezi mai multe articole