Impozitarea imobiliarelor

10 februarie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 

Ministrul finantelor, Ionut Popescu, a precizat ieri ca profiturile obtinute din tranzactiile imobiliare efectuate de persoane fizice vor fi impozitate cu 10%, potrivit BBC. Oficialul spune ca vor fi impozitate numai actiunile de gen speculatii imobiliare, adica imobile cumparate, construite si vandute in timp scurt. "Casele mentinute pe o perioada mai indelungata si care apoi vor fi vandute nu intra in categoria de impozitare", a declarat Popescu. El nu a precizat data la care va fi introdus noul impozit. "Cred ca este normal ca orice venit sa fie impozitat, fie ca e de pe piata de capital, fie ca e din dobanzi, din profituri s.a.m.d. Un impozit de 10%, inca mult mai mic fata de tarile din jurul nostru, nu cred ca va fi de natura sa sperie investitorii", a adaugat ministrul. El a explicat, astfel, efectele majorarii impozitelor pe piata de capital, incepand cu 1 aprilie a.c., cand urmeaza sa fie "taxate" cu 10% profiturile realizate la bursa, dar si cele obtinute din dobanzile bancare. Pana acum, acestea erau impozitate cu doar 1%, cel mai mic nivel din tarile est-europene.

 ( Gardianul )

 

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Noul Cod al Constructiilor provoaca nemultumiri Noul Cod al Constructiilor provoaca nemultumiri
Prima casa, doar cu certificat energetic - 23 februarie 2010 Prima casa, doar cu certificat energetic - 23 februarie 2010
Dezvoltatorii absenti de la targul imobiliar: Suntem mai atenti pe ce dam banii - 09 Februarie 2009 Dezvoltatorii absenti de la targul imobiliar: Suntem mai atenti pe ce dam banii - 09 Februarie 2009
Chiriasii ANL isi pot cumpara locuintele daca platesc suma integral Chiriasii ANL isi pot cumpara locuintele daca platesc suma integral
Leroy Merlin va deschide in luna mai un nou magazin, in Targoviste Leroy Merlin va deschide in luna mai un nou magazin, in Targoviste
Dezvoltatorii nu sunt lasati de banci sa scada preturile sub o anumita limita - 19 Noiembrie 2009 Dezvoltatorii nu sunt lasati de banci sa scada preturile sub o anumita limita - 19 Noiembrie 2009

Vezi mai multe articole