Impozitarea imobiliarelor

10 februarie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 

Ministrul finantelor, Ionut Popescu, a precizat ieri ca profiturile obtinute din tranzactiile imobiliare efectuate de persoane fizice vor fi impozitate cu 10%, potrivit BBC. Oficialul spune ca vor fi impozitate numai actiunile de gen speculatii imobiliare, adica imobile cumparate, construite si vandute in timp scurt. "Casele mentinute pe o perioada mai indelungata si care apoi vor fi vandute nu intra in categoria de impozitare", a declarat Popescu. El nu a precizat data la care va fi introdus noul impozit. "Cred ca este normal ca orice venit sa fie impozitat, fie ca e de pe piata de capital, fie ca e din dobanzi, din profituri s.a.m.d. Un impozit de 10%, inca mult mai mic fata de tarile din jurul nostru, nu cred ca va fi de natura sa sperie investitorii", a adaugat ministrul. El a explicat, astfel, efectele majorarii impozitelor pe piata de capital, incepand cu 1 aprilie a.c., cand urmeaza sa fie "taxate" cu 10% profiturile realizate la bursa, dar si cele obtinute din dobanzile bancare. Pana acum, acestea erau impozitate cu doar 1%, cel mai mic nivel din tarile est-europene.

 ( Gardianul )

 

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Locuintele se pot cumpara la bursa Locuintele se pot cumpara la bursa
Mii de apartamente noi in sectorul 2 Mii de apartamente noi in sectorul 2
Vanzarile de locuinte incetinesc Vanzarile de locuinte incetinesc
Guardian Glass pune in functiune un nou coater in Czestochowa, Polonia Guardian Glass pune in functiune un nou coater in Czestochowa, Polonia
Particularii afiseaza preturi mai mari decat agentiile, la vanzarea apartamentelor vechi - 25 martie 2010 Particularii afiseaza preturi mai mari decat agentiile, la vanzarea apartamentelor vechi - 25 martie 2010
bim.GROUP Ltd. își extinde capacitatea de proiectare pe piața din România bim.GROUP Ltd. își extinde capacitatea de proiectare pe piața din România

Vezi mai multe articole