In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu

22 mai, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Conducerea Consiliului Judetean Iasi a decis luni sanctionarea „drastica“ a directorului Regiei Autonome Apa Canal (RAJAC), Ioan Toma, cu retinerea a 5% din salariu timp de o luna. Asta, in timp ce, gasit principalul „tap ispasitor“, seful dispecer al RAJAC a fost demis, iar seful statiei de apa, precum si directorul de productie al furnizorului de apa au „scapat” numai cu cate o retrogradare din functii pe termen de 2 luni. Reamintim ca joia trecuta, mii de ieseni au reclamat apa murdara si urat mirositoare la robinete. Initial, furnizorul de apa, RAJAC Iasi, a precizat ca apa este potabila si ca este vorba de efectuarea unor lucrari de bransare la conducte. Ulterior insa, Autoritatea de Sanatate Publica si Oficiul de Protectie a Consumatorului au efectuat analize si au stabilit ca apa nu era potabila, aplicand amenzi RAJAC si sesizand politia care a deschis dosare penale in acest caz.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Saint-Gobain isi consolideaza pozitia in industria sticlei plane din Romania Saint-Gobain isi consolideaza pozitia in industria sticlei plane din Romania
Legea caselor: cine pierde si cine castiga Legea caselor: cine pierde si cine castiga
Tendintele in mobila, in lumina reflectoarelor BIFE-SIM 2017 de pe 13 pana pe 17 septembrie Tendintele in mobila, in lumina reflectoarelor BIFE-SIM 2017 de pe 13 pana pe 17 septembrie
O jumatate de milion de romani vor arde gazul pe banii primariilor O jumatate de milion de romani vor arde gazul pe banii primariilor
Viciile ascunse ale apartamentelor noi Viciile ascunse ale apartamentelor noi
Ateliere pentru Ziua Femeii, pe 4 martie, in toate magazinele Hornbach Ateliere pentru Ziua Femeii, pe 4 martie, in toate magazinele Hornbach

Vezi mai multe articole