In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu

22 mai, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Conducerea Consiliului Judetean Iasi a decis luni sanctionarea „drastica“ a directorului Regiei Autonome Apa Canal (RAJAC), Ioan Toma, cu retinerea a 5% din salariu timp de o luna. Asta, in timp ce, gasit principalul „tap ispasitor“, seful dispecer al RAJAC a fost demis, iar seful statiei de apa, precum si directorul de productie al furnizorului de apa au „scapat” numai cu cate o retrogradare din functii pe termen de 2 luni. Reamintim ca joia trecuta, mii de ieseni au reclamat apa murdara si urat mirositoare la robinete. Initial, furnizorul de apa, RAJAC Iasi, a precizat ca apa este potabila si ca este vorba de efectuarea unor lucrari de bransare la conducte. Ulterior insa, Autoritatea de Sanatate Publica si Oficiul de Protectie a Consumatorului au efectuat analize si au stabilit ca apa nu era potabila, aplicand amenzi RAJAC si sesizand politia care a deschis dosare penale in acest caz.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cladirile romanesti au consum dublu de energie fata de media UE Cladirile romanesti au consum dublu de energie fata de media UE
Pericolul din bucatarie Pericolul din bucatarie
Dezvoltatorii imobiliari ar putea renunta la Romania Dezvoltatorii imobiliari ar putea renunta la Romania
Consolidarea ultimei ruine - peste 400 de ani - 27 Aprilie 2009 Consolidarea ultimei ruine - peste 400 de ani - 27 Aprilie 2009
ROBINET Arma Distrigazurilor pentru a obtine cresterea preturilor ROBINET Arma Distrigazurilor pentru a obtine cresterea preturilor
Catalogul „Unelte si Masini de Gradina” de la Praktiker aduce primavara in gradina ta Catalogul „Unelte si Masini de Gradina” de la Praktiker aduce primavara in gradina ta

Vezi mai multe articole