In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu

22 mai, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Conducerea Consiliului Judetean Iasi a decis luni sanctionarea „drastica“ a directorului Regiei Autonome Apa Canal (RAJAC), Ioan Toma, cu retinerea a 5% din salariu timp de o luna. Asta, in timp ce, gasit principalul „tap ispasitor“, seful dispecer al RAJAC a fost demis, iar seful statiei de apa, precum si directorul de productie al furnizorului de apa au „scapat” numai cu cate o retrogradare din functii pe termen de 2 luni. Reamintim ca joia trecuta, mii de ieseni au reclamat apa murdara si urat mirositoare la robinete. Initial, furnizorul de apa, RAJAC Iasi, a precizat ca apa este potabila si ca este vorba de efectuarea unor lucrari de bransare la conducte. Ulterior insa, Autoritatea de Sanatate Publica si Oficiul de Protectie a Consumatorului au efectuat analize si au stabilit ca apa nu era potabila, aplicand amenzi RAJAC si sesizand politia care a deschis dosare penale in acest caz.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

TeraPlast Recycling - cel mai mare reciclator de PVC rigid din Romania TeraPlast Recycling - cel mai mare reciclator de PVC rigid din Romania
Fara bani si fara norme, proiectul Prima Casa e o nebuloasa - 01 Iunie 2009 Fara bani si fara norme, proiectul Prima Casa e o nebuloasa - 01 Iunie 2009
Proprietarii, dati afara din "bulinele rosii" Proprietarii, dati afara din "bulinele rosii"
12 euro costa metrul patrat de curte englezeasca 12 euro costa metrul patrat de curte englezeasca
Investitiile imobiliare cel mai putin riscante in 2009 - 6 IANUARIE 2009 Investitiile imobiliare cel mai putin riscante in 2009 - 6 IANUARIE 2009
Somfy Romania dubleaza vanzarile sistemelor de automatizare pentru perdele si draperii Somfy Romania dubleaza vanzarile sistemelor de automatizare pentru perdele si draperii

Vezi mai multe articole