In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu

22 mai, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Conducerea Consiliului Judetean Iasi a decis luni sanctionarea „drastica“ a directorului Regiei Autonome Apa Canal (RAJAC), Ioan Toma, cu retinerea a 5% din salariu timp de o luna. Asta, in timp ce, gasit principalul „tap ispasitor“, seful dispecer al RAJAC a fost demis, iar seful statiei de apa, precum si directorul de productie al furnizorului de apa au „scapat” numai cu cate o retrogradare din functii pe termen de 2 luni. Reamintim ca joia trecuta, mii de ieseni au reclamat apa murdara si urat mirositoare la robinete. Initial, furnizorul de apa, RAJAC Iasi, a precizat ca apa este potabila si ca este vorba de efectuarea unor lucrari de bransare la conducte. Ulterior insa, Autoritatea de Sanatate Publica si Oficiul de Protectie a Consumatorului au efectuat analize si au stabilit ca apa nu era potabila, aplicand amenzi RAJAC si sesizand politia care a deschis dosare penale in acest caz.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa iei un credit de 70.000 de euro - 07 Aprilie 2009 Ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa iei un credit de 70.000 de euro - 07 Aprilie 2009
\ \"Vara\" de asta-iarna a redus intretinerea
Cantina moderna la fabrica Bosch din Blaj Cantina moderna la fabrica Bosch din Blaj
Somfy se impune ca un jucător cheie în automatizarea locuinței prin lansarea suitei TaHoma, un trio de instrumente inteligente Somfy se impune ca un jucător cheie în automatizarea locuinței prin lansarea suitei TaHoma, un trio de instrumente inteligente
Companie pentru reasigurare impotriva dezastrelor Companie pentru reasigurare impotriva dezastrelor
Lansarea Albumului RIDA Lifestyle Design Interior 2024: Celebrarea Excelentei in Design Lansarea Albumului RIDA Lifestyle Design Interior 2024: Celebrarea Excelentei in Design

Vezi mai multe articole