In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu

22 mai, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Conducerea Consiliului Judetean Iasi a decis luni sanctionarea „drastica“ a directorului Regiei Autonome Apa Canal (RAJAC), Ioan Toma, cu retinerea a 5% din salariu timp de o luna. Asta, in timp ce, gasit principalul „tap ispasitor“, seful dispecer al RAJAC a fost demis, iar seful statiei de apa, precum si directorul de productie al furnizorului de apa au „scapat” numai cu cate o retrogradare din functii pe termen de 2 luni. Reamintim ca joia trecuta, mii de ieseni au reclamat apa murdara si urat mirositoare la robinete. Initial, furnizorul de apa, RAJAC Iasi, a precizat ca apa este potabila si ca este vorba de efectuarea unor lucrari de bransare la conducte. Ulterior insa, Autoritatea de Sanatate Publica si Oficiul de Protectie a Consumatorului au efectuat analize si au stabilit ca apa nu era potabila, aplicand amenzi RAJAC si sesizand politia care a deschis dosare penale in acest caz.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Asigurarea obligatorie a locuintelor ar putea fi amanata - 06 Martie 2009 Asigurarea obligatorie a locuintelor ar putea fi amanata - 06 Martie 2009
Infrastructura calamitata primeste bani de la Sapard Infrastructura calamitata primeste bani de la Sapard
O alegere deosebita pentru o bucatarie moderna O alegere deosebita pentru o bucatarie moderna
Notarii reduc taxele la tranzactiile imobiliare - 31 august 2010 Notarii reduc taxele la tranzactiile imobiliare - 31 august 2010
Expozitie despre ingrijirea plantelor in sezonul rece la Hornbach Expozitie despre ingrijirea plantelor in sezonul rece la Hornbach
IMOBILIARE - 14.000 de case noi de vinzare la tirg IMOBILIARE - 14.000 de case noi de vinzare la tirg

Vezi mai multe articole