In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu

22 mai, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Conducerea Consiliului Judetean Iasi a decis luni sanctionarea „drastica“ a directorului Regiei Autonome Apa Canal (RAJAC), Ioan Toma, cu retinerea a 5% din salariu timp de o luna. Asta, in timp ce, gasit principalul „tap ispasitor“, seful dispecer al RAJAC a fost demis, iar seful statiei de apa, precum si directorul de productie al furnizorului de apa au „scapat” numai cu cate o retrogradare din functii pe termen de 2 luni. Reamintim ca joia trecuta, mii de ieseni au reclamat apa murdara si urat mirositoare la robinete. Initial, furnizorul de apa, RAJAC Iasi, a precizat ca apa este potabila si ca este vorba de efectuarea unor lucrari de bransare la conducte. Ulterior insa, Autoritatea de Sanatate Publica si Oficiul de Protectie a Consumatorului au efectuat analize si au stabilit ca apa nu era potabila, aplicand amenzi RAJAC si sesizand politia care a deschis dosare penale in acest caz.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Impact: Ne-am putea orienta catre locuinte de tip Impact: Ne-am putea orienta catre locuinte de tip "low cost"
Bulina rosie nu s-a lipit de cladirile din sectorul 1 Bulina rosie nu s-a lipit de cladirile din sectorul 1
Confort la un click distanta cu noul aer conditionat de la Beko Confort la un click distanta cu noul aer conditionat de la Beko
Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009 Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009
Evenimentele lunii martie la IKEA® POPAS URBAN Evenimentele lunii martie la IKEA® POPAS URBAN
Daca e facuta doar de dragul de a vinde Daca e facuta doar de dragul de a vinde

Vezi mai multe articole