Intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze

06 ianuarie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Romania va simula intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze


Premierul i-a cerut ministrului economiei, Codrut Seres, sa planuiasca o simulare in care sa se sisteze complet aprovizionarea cu gaze a tarii. Tariceanu a tinut sa sublinieze ca populatia nu trebuie sa fie ingrijorata, pentru ca este "doar o ipoteza de lucru". Pe toata durata exercitiului, consumatorii casnici si cei industriali vor fi aprovizionati cu gaze naturale provenite din statiile de inmagazinare, si nu de la producatorii din tara sau din Rusia. "Aceasta situatie poate fi determinata si de motive tehnice. Trebuie sa fim pregatiti pentru o astfel de situatie de avarie", a precizat primul-ministru. In acest context, s-a mai hotarat ca Romania sa-si dubleze capacitatea de inmagazinare a gazelor naturale in asa fel, incat, la finele lui 2007, sa se ajunga la 6 miliarde mc.

Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Programul de reabilitare termica si Programul de reabilitare termica si "Prima Casa", analizate la Romania Construct Forum - 09 Octombrie 2009
Imobiliare integrate Imobiliare integrate
Tandemul polistiren-beton ataca la pret peretii din lemn si caramida Tandemul polistiren-beton ataca la pret peretii din lemn si caramida
Plata partiala a intretinerii Plata partiala a intretinerii
Miele aduce in Romania masina de spalat rufe cu uscator incorporat si dozare automata a detergentului Miele aduce in Romania masina de spalat rufe cu uscator incorporat si dozare automata a detergentului
Pentru instalarea centralei termice aveti nevoie de o instalatie de gaze individuala Pentru instalarea centralei termice aveti nevoie de o instalatie de gaze individuala

Vezi mai multe articole