Intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze

06 ianuarie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Romania va simula intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze


Premierul i-a cerut ministrului economiei, Codrut Seres, sa planuiasca o simulare in care sa se sisteze complet aprovizionarea cu gaze a tarii. Tariceanu a tinut sa sublinieze ca populatia nu trebuie sa fie ingrijorata, pentru ca este "doar o ipoteza de lucru". Pe toata durata exercitiului, consumatorii casnici si cei industriali vor fi aprovizionati cu gaze naturale provenite din statiile de inmagazinare, si nu de la producatorii din tara sau din Rusia. "Aceasta situatie poate fi determinata si de motive tehnice. Trebuie sa fim pregatiti pentru o astfel de situatie de avarie", a precizat primul-ministru. In acest context, s-a mai hotarat ca Romania sa-si dubleze capacitatea de inmagazinare a gazelor naturale in asa fel, incat, la finele lui 2007, sa se ajunga la 6 miliarde mc.

Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Taxe de mii de euro la terenurile bune Taxe de mii de euro la terenurile bune
Bancherii spun ca dau drumul la creditare in cateva saptamani - 09 Septembrie 2009 Bancherii spun ca dau drumul la creditare in cateva saptamani - 09 Septembrie 2009
HORNBACH: Cum putem proteja casa de hoti cu ajutorul sistemelor inteligente HORNBACH: Cum putem proteja casa de hoti cu ajutorul sistemelor inteligente
Brico Depot aduce in magazinele din Romania colectia exclusiva de Craciun Brico Depot aduce in magazinele din Romania colectia exclusiva de Craciun
Iarna ne scumpeste traiul la bloc Iarna ne scumpeste traiul la bloc
Autoritatile vor sa reabiliteze termic 50.000 de apartamente in 2009 - 09 Iunie 2009 Autoritatile vor sa reabiliteze termic 50.000 de apartamente in 2009 - 09 Iunie 2009

Vezi mai multe articole