Intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze

06 ianuarie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Romania va simula intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze


Premierul i-a cerut ministrului economiei, Codrut Seres, sa planuiasca o simulare in care sa se sisteze complet aprovizionarea cu gaze a tarii. Tariceanu a tinut sa sublinieze ca populatia nu trebuie sa fie ingrijorata, pentru ca este "doar o ipoteza de lucru". Pe toata durata exercitiului, consumatorii casnici si cei industriali vor fi aprovizionati cu gaze naturale provenite din statiile de inmagazinare, si nu de la producatorii din tara sau din Rusia. "Aceasta situatie poate fi determinata si de motive tehnice. Trebuie sa fim pregatiti pentru o astfel de situatie de avarie", a precizat primul-ministru. In acest context, s-a mai hotarat ca Romania sa-si dubleze capacitatea de inmagazinare a gazelor naturale in asa fel, incat, la finele lui 2007, sa se ajunga la 6 miliarde mc.

Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Clasa medie creste piata mobilei Clasa medie creste piata mobilei
Romanii au lasat IKEA fara stocuri Romanii au lasat IKEA fara stocuri
Si locatarii de la parter platesc liftul Si locatarii de la parter platesc liftul
Parcari etajate Parcari etajate
Ambient mai deschide trei centre comerciale Ambient mai deschide trei centre comerciale
Cumparatorul de case din Bucuresti vrea un apartament cu 2-3 camere in sectorul 3 - 09 august 2010 Cumparatorul de case din Bucuresti vrea un apartament cu 2-3 camere in sectorul 3 - 09 august 2010

Vezi mai multe articole