Intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze

06 ianuarie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Romania va simula intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze


Premierul i-a cerut ministrului economiei, Codrut Seres, sa planuiasca o simulare in care sa se sisteze complet aprovizionarea cu gaze a tarii. Tariceanu a tinut sa sublinieze ca populatia nu trebuie sa fie ingrijorata, pentru ca este "doar o ipoteza de lucru". Pe toata durata exercitiului, consumatorii casnici si cei industriali vor fi aprovizionati cu gaze naturale provenite din statiile de inmagazinare, si nu de la producatorii din tara sau din Rusia. "Aceasta situatie poate fi determinata si de motive tehnice. Trebuie sa fim pregatiti pentru o astfel de situatie de avarie", a precizat primul-ministru. In acest context, s-a mai hotarat ca Romania sa-si dubleze capacitatea de inmagazinare a gazelor naturale in asa fel, incat, la finele lui 2007, sa se ajunga la 6 miliarde mc.

Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Casele chiriasilor de lux, la licitatie Casele chiriasilor de lux, la licitatie
Dezvoltatorii imobiliari, in pragul retragerii Dezvoltatorii imobiliari, in pragul retragerii
Invata sa dai culoare gradinii tale la EXPO FLOWERS & GARDEN Invata sa dai culoare gradinii tale la EXPO FLOWERS & GARDEN
Locul doi in UE la constructii Locul doi in UE la constructii
Laurent Jacquemin, noul CEO al Ariston Thermo Group Laurent Jacquemin, noul CEO al Ariston Thermo Group
Pipera de Iasi Pipera de Iasi

Vezi mai multe articole