Intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze

06 ianuarie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Romania va simula intrarea in colaps a aprovizionarii cu gaze


Premierul i-a cerut ministrului economiei, Codrut Seres, sa planuiasca o simulare in care sa se sisteze complet aprovizionarea cu gaze a tarii. Tariceanu a tinut sa sublinieze ca populatia nu trebuie sa fie ingrijorata, pentru ca este "doar o ipoteza de lucru". Pe toata durata exercitiului, consumatorii casnici si cei industriali vor fi aprovizionati cu gaze naturale provenite din statiile de inmagazinare, si nu de la producatorii din tara sau din Rusia. "Aceasta situatie poate fi determinata si de motive tehnice. Trebuie sa fim pregatiti pentru o astfel de situatie de avarie", a precizat primul-ministru. In acest context, s-a mai hotarat ca Romania sa-si dubleze capacitatea de inmagazinare a gazelor naturale in asa fel, incat, la finele lui 2007, sa se ajunga la 6 miliarde mc.

Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Praktiker implineste 10 ani pe piata din Romania Praktiker implineste 10 ani pe piata din Romania
Panouri solare pentru 16.000 de romani Panouri solare pentru 16.000 de romani
Totul despre impozite Totul despre impozite
Case la pret-chilipir, oferite de spanioli romanilor Case la pret-chilipir, oferite de spanioli romanilor
HORNBACH este increzator pentru anul financiar 2018/19, in ciuda inceputului modest din primavara HORNBACH este increzator pentru anul financiar 2018/19, in ciuda inceputului modest din primavara
BCR acorda credite pentru BCR acorda credite pentru "Prima casa 2" cu o dobanda de 4,6% pe an - 08 martie 2010

Vezi mai multe articole