Majorarea pretului la materii prime a scumpit constructiile cu 30%

28 august, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Majorarea preturilor la ciment si otel-beton cu 30%, respectiv 140%-180% si dublarea costurilor cu manopera au condus la cresterea preturilor constructiilor cu aproximativ 30% in acest an, sustin reprezentantii Patronatului Societatilor din Constructii. Principalele cauze ar fi monopolul si lipsa unor controale in acest sector, mai spun acestia, citati de Mediafax. Consecintele se vad, pe de o parte, pe constructori, care risca, din cauza preturilor mari la materii prime, falimentul sau abandonarea unor proiecte, iar pe de alta parte, la consumatori care, daca n-au un contract ferm, vor plati mai mult decat se asteptau pentru achizitionarea unei locuinte. Patronatul din constructii semnaleaza totodata ca este posibil sa creasca numarul de procese intre beneficiari si constructori daca partile nu vor ajunge la un consens pentru renegocierea contractelor. “Acolo unde exista o relatie corecta intre beneficiar si constructor, normal este sa se reactualizeze preturile”, a spus Adriana Iftime, director general al Patronatului Societatilor in Constructii.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Electrocasnice in cadere libera Electrocasnice in cadere libera
Industria mobilei ramane in strada Industria mobilei ramane in strada
Cat te costa intretinerea in casa noua - 26 Februarie 2009 Cat te costa intretinerea in casa noua - 26 Februarie 2009
IMMOFINANZ inchiriaza mai mult de 15.000 de metri patrati de spatii de birouri in Bucuresti IMMOFINANZ inchiriaza mai mult de 15.000 de metri patrati de spatii de birouri in Bucuresti
Apartamentele din Bucuresti, cu 20% mai ieftine - 6 IANUARIE 2009 Apartamentele din Bucuresti, cu 20% mai ieftine - 6 IANUARIE 2009
Romstal Leasing lanseaza pe piata leasingul imobiliar cu avans de 5% Romstal Leasing lanseaza pe piata leasingul imobiliar cu avans de 5%

Vezi mai multe articole