Repartitorul ramine optional

26 martie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Autoritatile nu vor avea dreptul sa ii amendeze pe proprietarii care intirzie montarea repartitoarelor pentru caldura din simplul motiv ca acestea nu sint contoare, asa cum prevede legea, a declarat ieri presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania, Radu Opaina. Potrivit noii Legi a energiei termice, care a intrat in vigoare pe 21 martie, proprietarii locuintelor racordate la sistemul centralizat de termoficare vor trebui sa isi monteze contoare pina pe 31 iulie 2007, iar cei care nu vor face acest lucru vor plati amenzi de pina la 1.000 de lei. „Legea spune ca autoritatile au dreptul sa ii sanctioneze doar pe cei care nu detin contoare, iar repartitoarele nu sint contoare, ele nu inregistreaza consumul, deci nu se realizeaza o contorizare individuala“, a precizat Opaina. El sustine ca oamenii sint pacaliti atit de autoritati, respectiv RADET si Ministerul Administratiei, cit si de firmele care vind si monteaza astfel de repartitoare.
 
Sursa: Cotidianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Primele blocuri de stat construite dupa 1989! Primele blocuri de stat construite dupa 1989!
Amenzi pentru neplata taxei de santier Amenzi pentru neplata taxei de santier
Subsolul blocului trebuie sa fie izolat termic pentru a reduce consumul de caldura Subsolul blocului trebuie sa fie izolat termic pentru a reduce consumul de caldura
De'Longhi achizitioneaza o noua fabrica in Romania De'Longhi achizitioneaza o noua fabrica in Romania
Chiriile cresc doar in Capitala Chiriile cresc doar in Capitala
In Romania vor fi livrate 50.000 de noi locuinte in urmatorii doi-trei ani In Romania vor fi livrate 50.000 de noi locuinte in urmatorii doi-trei ani

Vezi mai multe articole