Repartitorul ramine optional

26 martie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Autoritatile nu vor avea dreptul sa ii amendeze pe proprietarii care intirzie montarea repartitoarelor pentru caldura din simplul motiv ca acestea nu sint contoare, asa cum prevede legea, a declarat ieri presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania, Radu Opaina. Potrivit noii Legi a energiei termice, care a intrat in vigoare pe 21 martie, proprietarii locuintelor racordate la sistemul centralizat de termoficare vor trebui sa isi monteze contoare pina pe 31 iulie 2007, iar cei care nu vor face acest lucru vor plati amenzi de pina la 1.000 de lei. „Legea spune ca autoritatile au dreptul sa ii sanctioneze doar pe cei care nu detin contoare, iar repartitoarele nu sint contoare, ele nu inregistreaza consumul, deci nu se realizeaza o contorizare individuala“, a precizat Opaina. El sustine ca oamenii sint pacaliti atit de autoritati, respectiv RADET si Ministerul Administratiei, cit si de firmele care vind si monteaza astfel de repartitoare.
 
Sursa: Cotidianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cum sa iei un credit ipotecar daca lucrezi in strainatate Cum sa iei un credit ipotecar daca lucrezi in strainatate
Educatie pentru un viitor verde la Colegiul National Mihai Viteazul Educatie pentru un viitor verde la Colegiul National Mihai Viteazul
Proprietarii vor fi obligati sa-si izoleze termic blocurile - 25 Martie 2009 Proprietarii vor fi obligati sa-si izoleze termic blocurile - 25 Martie 2009
Praktiker Romania incepe procesul de remodelare a magazinelor si redeschide Praktiker Vitan Praktiker Romania incepe procesul de remodelare a magazinelor si redeschide Praktiker Vitan
Cei cu salarii mici nu platesc lucrarile Cei cu salarii mici nu platesc lucrarile
35.000 de euro, pretul unui apartament ANL 35.000 de euro, pretul unui apartament ANL

Vezi mai multe articole