Repartitorul ramine optional

26 martie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Autoritatile nu vor avea dreptul sa ii amendeze pe proprietarii care intirzie montarea repartitoarelor pentru caldura din simplul motiv ca acestea nu sint contoare, asa cum prevede legea, a declarat ieri presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania, Radu Opaina. Potrivit noii Legi a energiei termice, care a intrat in vigoare pe 21 martie, proprietarii locuintelor racordate la sistemul centralizat de termoficare vor trebui sa isi monteze contoare pina pe 31 iulie 2007, iar cei care nu vor face acest lucru vor plati amenzi de pina la 1.000 de lei. „Legea spune ca autoritatile au dreptul sa ii sanctioneze doar pe cei care nu detin contoare, iar repartitoarele nu sint contoare, ele nu inregistreaza consumul, deci nu se realizeaza o contorizare individuala“, a precizat Opaina. El sustine ca oamenii sint pacaliti atit de autoritati, respectiv RADET si Ministerul Administratiei, cit si de firmele care vind si monteaza astfel de repartitoare.
 
Sursa: Cotidianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Lintea si Nautul – o poveste pentru oameni destepti Lintea si Nautul – o poveste pentru oameni destepti
Petru Rares: Petru Rares: "Piata imobiliara isi va reveni in sase ani" - 14 Octombrie 2009
inundatii inundatii
Credite Credite
Premii pentru plata la timp a intretinerii Premii pentru plata la timp a intretinerii
Sika Romania scumpeste produsele cu 10-15% pe fondul cresterii cursului de schimb franc elvetian/leu Sika Romania scumpeste produsele cu 10-15% pe fondul cresterii cursului de schimb franc elvetian/leu

Vezi mai multe articole