Repartitorul ramine optional

26 martie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Autoritatile nu vor avea dreptul sa ii amendeze pe proprietarii care intirzie montarea repartitoarelor pentru caldura din simplul motiv ca acestea nu sint contoare, asa cum prevede legea, a declarat ieri presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania, Radu Opaina. Potrivit noii Legi a energiei termice, care a intrat in vigoare pe 21 martie, proprietarii locuintelor racordate la sistemul centralizat de termoficare vor trebui sa isi monteze contoare pina pe 31 iulie 2007, iar cei care nu vor face acest lucru vor plati amenzi de pina la 1.000 de lei. „Legea spune ca autoritatile au dreptul sa ii sanctioneze doar pe cei care nu detin contoare, iar repartitoarele nu sint contoare, ele nu inregistreaza consumul, deci nu se realizeaza o contorizare individuala“, a precizat Opaina. El sustine ca oamenii sint pacaliti atit de autoritati, respectiv RADET si Ministerul Administratiei, cit si de firmele care vind si monteaza astfel de repartitoare.
 
Sursa: Cotidianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Despagubiri de 20 mil. euro pentru fostii proprietari Despagubiri de 20 mil. euro pentru fostii proprietari
Preturile apartamentelor Preturile apartamentelor
Agentiile imobiliare mici se afla in pragul falimentului Agentiile imobiliare mici se afla in pragul falimentului
Vanzarile de imprimante Epson cu tehnologie inkjet, in crestere si in trimestrul 2/2017 Vanzarile de imprimante Epson cu tehnologie inkjet, in crestere si in trimestrul 2/2017
Aerul conditionat: o binefacere sau o necesitate? Aerul conditionat: o binefacere sau o necesitate?
Facturile de gaz nu se mai pot plati la Posta Facturile de gaz nu se mai pot plati la Posta

Vezi mai multe articole