S-au scumpit gazele

30 ianuarie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

  
Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Gazelor a anuntat astazi ca o scumpire de 8,5 la suta a pretului la gazele naturale, incepand de la 1 februarie.
 
Scumpirea va fi prima din acest an, pe fondul alinierii pretului gazelor produse in Romania la cel de pe piata europeana.
 
Romania importa, in prezent, gaze la preturi de 310-315 dolari pentru o mie de metri cubi, iar pretul gazelor din productia interna, se situeza la nivelul de 470 lei pentru o mie de metri cubi.
 
In Romania, Petrom si Romgaz acopera 60 la suta din consumul intern. Restul de 40 la suta din consum este acoperit de gazul importat din Rusia.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Amenda de pina la 100.000 de lei la demolarea ilegala a apartamentului Amenda de pina la 100.000 de lei la demolarea ilegala a apartamentului
7 motive sa vii la Targul Imobiliar PROJECT EXPO! - 18 Mai 2009 7 motive sa vii la Targul Imobiliar PROJECT EXPO! - 18 Mai 2009
Israelienii de la CIG vand apartamente la cursul de 3,5 lei/euro Israelienii de la CIG vand apartamente la cursul de 3,5 lei/euro
Flanco se alatura campaniei ”Priveste partea pozitiva”, de reciclare a bateriilor Flanco se alatura campaniei ”Priveste partea pozitiva”, de reciclare a bateriilor
Cladirile vechi vor primi bulina rosie in 60 de zile Cladirile vechi vor primi bulina rosie in 60 de zile
Pogea: Bancile pot sa dea credite prin programul Prima Casa din august-septembrie 25 Mai 2009 Pogea: Bancile pot sa dea credite prin programul Prima Casa din august-septembrie 25 Mai 2009

Vezi mai multe articole