S-au scumpit gazele

30 ianuarie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

  
Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Gazelor a anuntat astazi ca o scumpire de 8,5 la suta a pretului la gazele naturale, incepand de la 1 februarie.
 
Scumpirea va fi prima din acest an, pe fondul alinierii pretului gazelor produse in Romania la cel de pe piata europeana.
 
Romania importa, in prezent, gaze la preturi de 310-315 dolari pentru o mie de metri cubi, iar pretul gazelor din productia interna, se situeza la nivelul de 470 lei pentru o mie de metri cubi.
 
In Romania, Petrom si Romgaz acopera 60 la suta din consumul intern. Restul de 40 la suta din consum este acoperit de gazul importat din Rusia.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cumparatorul de case din Bucuresti vrea un apartament cu 2-3 camere in sectorul 3 - 09 august 2010 Cumparatorul de case din Bucuresti vrea un apartament cu 2-3 camere in sectorul 3 - 09 august 2010
Wizmo.ro – primul portal imobiliar care poate fi gestionat impreuna cu agentii si dezvoltatori imobiliari Wizmo.ro – primul portal imobiliar care poate fi gestionat impreuna cu agentii si dezvoltatori imobiliari
Saint-Gobain isi reafirma angajamentul pentru atingerea obiectivului “zero emisii de carbon” pana in 2050 Saint-Gobain isi reafirma angajamentul pentru atingerea obiectivului “zero emisii de carbon” pana in 2050
Culori pastelate combinate cu nuante intense trend in amenajarea interioarelor Culori pastelate combinate cu nuante intense trend in amenajarea interioarelor
Inovatia in constructii, adusa la CAMEX de Lafarge Gips Romania Inovatia in constructii, adusa la CAMEX de Lafarge Gips Romania
Agentul termic viziteaza caloriferele din Bucuresti Agentul termic viziteaza caloriferele din Bucuresti

Vezi mai multe articole