Cartier de vile

22 aprilie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 

De mai bine de un an, autoritatile locale din Brasov au declansat o adevarata vanatoare de terenuri. Toti cei care aveau proprietati sau se foloseau de terenuri pe tronsonul Brasov-Poiana Brasov si depindeau in vreun fel de Consiliile Judetean sau Local, s-au trezit peste noapte expropriati. Consecintele imediate: disparitia a doua spitale, renuntarea la un proiect international anti-TBC si "nationalizarea" mai multor proprietati, inclusiv a unui centru de cercetare al Societatii Nationale "Institutul Pasteur" SA. Poate ca noul cartier de vile a aprins imaginatia multora, dar graba cu care s-a pus mana pe terenuri s-a lasat cu o suita de litigii si procese, din care pierd tot brasovenii. Ei raman fara spitale, fara veniturile din taxe si impozite si nici vilele nu vor aparea prea curand.

(Adevarul)

 

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Veranda are un nou chirias: KFC deschide inca un restaurant Veranda are un nou chirias: KFC deschide inca un restaurant
În mai puțin de 1 an de la lansarea pe piața locală, Soluția digitală PlanRadar este utilizată pe 1.000 de șantiere în România În mai puțin de 1 an de la lansarea pe piața locală, Soluția digitală PlanRadar este utilizată pe 1.000 de șantiere în România
IKEA x 3 in 2008 IKEA x 3 in 2008
Sarbatori cu arome intense alaturi de Krups Evidence Sarbatori cu arome intense alaturi de Krups Evidence
Imobiliarium: circa 60% dintre imobilele achizitionate se afla in faza de constructie si 20% in faza de plan Imobiliarium: circa 60% dintre imobilele achizitionate se afla in faza de constructie si 20% in faza de plan
Arhitectul-sef al Londrei consoleaza Bucurestiul Arhitectul-sef al Londrei consoleaza Bucurestiul

Vezi mai multe articole