Agentiile imobiliare cer amanarea certificatului energetic - 17 Decembrie 2009

17 decembrie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cei care intentioneaza sa vanda sau sa cumpere o locuinta anul viitor trebuie sa tina cont ca vor avea nevoie de de un certificat energetic. Deocamdata, parerile sunt impartite intre taberele notarilor, agentilor imobiliari si auditorilor. Asociatia Romana a Agentiilor Imobiliare (ARAI) este de parere ca aceasta lege va fi dificil de aplicat de la anul si pledeaza pentru amanarea ei pentru jumatatea anului viitor. "Obligativitatea obtinerii certificatului de performanta energetica va avea ca efect stoparea sau intarzierea vanzarilor de locuinte vechi, iar intr-o perioada de criza economica cu repercusiuni grave in domeniul imobiliar, vor fi atinse in mod direct interesele...

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Un sfert dintre romani nu stiu cum se evalueaza un imobil - 26 Mai 2009 Un sfert dintre romani nu stiu cum se evalueaza un imobil - 26 Mai 2009
Se justifica investitia in centralele termice? Se justifica investitia in centralele termice?
Amintiri din copilarie cu guma de mestecat. Si nu oriunde. In baie. Amintiri din copilarie cu guma de mestecat. Si nu oriunde. In baie.
Banii necesari in 2008 pentru a cumpara o garsoniera ajung acum pentru o locuinta cu 3 sau 4 camere Banii necesari in 2008 pentru a cumpara o garsoniera ajung acum pentru o locuinta cu 3 sau 4 camere
Dilema creditului de casa: lei sau valuta? Dilema creditului de casa: lei sau valuta?
ARCHOS anunta gama de dispozitive Mate, cu tehnologie AI si compatibile cu Alexa, serviciul de voce Amazon ARCHOS anunta gama de dispozitive Mate, cu tehnologie AI si compatibile cu Alexa, serviciul de voce Amazon

Vezi mai multe articole