Agentiile imobiliare cer amanarea certificatului energetic - 17 Decembrie 2009

17 decembrie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cei care intentioneaza sa vanda sau sa cumpere o locuinta anul viitor trebuie sa tina cont ca vor avea nevoie de de un certificat energetic. Deocamdata, parerile sunt impartite intre taberele notarilor, agentilor imobiliari si auditorilor. Asociatia Romana a Agentiilor Imobiliare (ARAI) este de parere ca aceasta lege va fi dificil de aplicat de la anul si pledeaza pentru amanarea ei pentru jumatatea anului viitor. "Obligativitatea obtinerii certificatului de performanta energetica va avea ca efect stoparea sau intarzierea vanzarilor de locuinte vechi, iar intr-o perioada de criza economica cu repercusiuni grave in domeniul imobiliar, vor fi atinse in mod direct interesele...

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Scaderea TVA nu deblocheaza piata - 12 DECEMBRIE 2008 Scaderea TVA nu deblocheaza piata - 12 DECEMBRIE 2008
La cumparaturi de case, cu creditul in buzunar La cumparaturi de case, cu creditul in buzunar
Inovatie si sustenabilitate in productia de materiale de constructie: Interviu cu Cristian Moldovan, noul director industrial Etex Building Performance Inovatie si sustenabilitate in productia de materiale de constructie: Interviu cu Cristian Moldovan, noul director industrial Etex Building Performance
Primaria Brasov ajuta tinerii Primaria Brasov ajuta tinerii
Operatiunea «mansardarea blocurilor» incaiera asociatiile de proprietari Operatiunea «mansardarea blocurilor» incaiera asociatiile de proprietari
Distrigaz Sud intra pe piata caloriferelor Distrigaz Sud intra pe piata caloriferelor

Vezi mai multe articole