Asociatiile cu administrator neatestat, amendate cu 25 de milioane

27 ianuarie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Sanctiunile pentru o asociatie care angajeaza un administrator neatestat se ridica pana la 25 milioane lei, a declarat, ieri, primarul sectorului 4, Adrian Inimaroiu. Chiar daca valoarea amenzilor nu este deloc de neglijat, nici jumatate din asociatiile din acest sector nu au administratori pregatiti in acest domeniu. La nivelul celor 1.720 asociatii de proprietari din sectorul 4 sunt pana acum numai 626 administratori atestati. Conform legii, administratorii angajati au obligativitatea sa sustina examenul de atestat. Prin hotarari ale Consiliului local au fost stabilite sanctiuni cu amenda incepand de la 500.000 lei vechi pana la 25.000.000 lei vechi. Directia Relatii cu Comunitatea Locala din cadrul Primariei Sectorului 4 continua seria examenelor de atestare pentru administratorii asociatiilor de proprietari. Urmatoarea testare va avea loc sambata, 28 ianuarie, ora 9, in Sala de Consiliu a Primariei. S-au inscris la examinare 40 de candidati, care vor sustine un test prin care vor proba cunostintele acumulate la cursurile de pregatire.
 
Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cum iti poti cumpara o vila care costa cat o garsoniera! - 14 Iulie 2009 Cum iti poti cumpara o vila care costa cat o garsoniera! - 14 Iulie 2009
Cu statiile de calcat Tefal esti intotdeauna castigator Cu statiile de calcat Tefal esti intotdeauna castigator
Distrigaz Sud vrea sa scumpeasca gazele cu 12% Distrigaz Sud vrea sa scumpeasca gazele cu 12%
Explozia de proiecte de retail va micsora chiriile cu 10-25% Explozia de proiecte de retail va micsora chiriile cu 10-25%
Grupul TeraPlast il numeste pe Marian Pirvu in pozitia de Director General al Depaco Grupul TeraPlast il numeste pe Marian Pirvu in pozitia de Director General al Depaco
Scumpirea gazelor naturale - cel mult 4% Scumpirea gazelor naturale - cel mult 4%

Vezi mai multe articole