«Bulina rosie» de pe cladiri, reintrodusa

02 februarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului (MTC) a decis sa revina la sistemul de marcare cu bulina rosie a cladirilor cu risc seismic ridicat. Potrivit ministrului delegat pentru lucrari publice si amenajarea teritoriului, Laszlo Borbely, motivatia reintroducerii „bulinei“ a fost legata de necesitatea de a-i informa pe viitorii cumparatori ai apartamentelor din asemenea blocuri, sperand, totodata, in sensibilizarea locatarilor sa inceapa lucrarile de consolidare. MTCT va demara, in acest an, lucrari de consolidare pentru 53 cladiri cu risc seismic ridicat, persoanele cu venituri medii avand posibilitatea sa contracteze credite fara dobanda, pe o perioada de 25 de ani, pentru plata acestor lucrari. Populatia cu castiguri sub venitul mediu va fi scutita de achitarea sumelor. Borbely a precizat, ieri, ca legislatia in domeniu prevede sanctiuni pentru cei care intarzie expertiza, proiectarea si executia lucrarilor, sanctiunile fiind urmate de evacuarea locatarilor.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

STABLES rescrie o poveste veche de 200 de ani STABLES rescrie o poveste veche de 200 de ani
Cum incearca o familie de romani sa isi vanda casa de 3,5 mil. dolari din SUA - 20 aprilie 2010 Cum incearca o familie de romani sa isi vanda casa de 3,5 mil. dolari din SUA - 20 aprilie 2010
Agentiile imobiliare umfla pretul caselor Agentiile imobiliare umfla pretul caselor
Apa va fi mai scumpa, deoarece bucurestenii vor suporta si reparatiile instalatiilor Apa va fi mai scumpa, deoarece bucurestenii vor suporta si reparatiile instalatiilor
impozitele impozitele
ANL2 ANL2

Vezi mai multe articole