«Bulina rosie» de pe cladiri, reintrodusa

02 februarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului (MTC) a decis sa revina la sistemul de marcare cu bulina rosie a cladirilor cu risc seismic ridicat. Potrivit ministrului delegat pentru lucrari publice si amenajarea teritoriului, Laszlo Borbely, motivatia reintroducerii „bulinei“ a fost legata de necesitatea de a-i informa pe viitorii cumparatori ai apartamentelor din asemenea blocuri, sperand, totodata, in sensibilizarea locatarilor sa inceapa lucrarile de consolidare. MTCT va demara, in acest an, lucrari de consolidare pentru 53 cladiri cu risc seismic ridicat, persoanele cu venituri medii avand posibilitatea sa contracteze credite fara dobanda, pe o perioada de 25 de ani, pentru plata acestor lucrari. Populatia cu castiguri sub venitul mediu va fi scutita de achitarea sumelor. Borbely a precizat, ieri, ca legislatia in domeniu prevede sanctiuni pentru cei care intarzie expertiza, proiectarea si executia lucrarilor, sanctiunile fiind urmate de evacuarea locatarilor.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Platim chirii mai mari decat in Suedia Platim chirii mai mari decat in Suedia
Apartamente noi la 1.100 de euro/mp Apartamente noi la 1.100 de euro/mp
Epson anunta cea mai mare gama de videoproiectoare home cinema si pentru birou Epson anunta cea mai mare gama de videoproiectoare home cinema si pentru birou
Clujenii au mai mult spatiu pentru shopping decat bucurestenii - 22 Aprilie 2009 Clujenii au mai mult spatiu pentru shopping decat bucurestenii - 22 Aprilie 2009
Rowenta Silence Force 4A+, “roommate-ul” care te scoate din impas Rowenta Silence Force 4A+, “roommate-ul” care te scoate din impas
Grupul TeraPlast estimeaza o dublare a EBITDA in 2018 Grupul TeraPlast estimeaza o dublare a EBITDA in 2018

Vezi mai multe articole