«Bulina rosie» de pe cladiri, reintrodusa

02 februarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului (MTC) a decis sa revina la sistemul de marcare cu bulina rosie a cladirilor cu risc seismic ridicat. Potrivit ministrului delegat pentru lucrari publice si amenajarea teritoriului, Laszlo Borbely, motivatia reintroducerii „bulinei“ a fost legata de necesitatea de a-i informa pe viitorii cumparatori ai apartamentelor din asemenea blocuri, sperand, totodata, in sensibilizarea locatarilor sa inceapa lucrarile de consolidare. MTCT va demara, in acest an, lucrari de consolidare pentru 53 cladiri cu risc seismic ridicat, persoanele cu venituri medii avand posibilitatea sa contracteze credite fara dobanda, pe o perioada de 25 de ani, pentru plata acestor lucrari. Populatia cu castiguri sub venitul mediu va fi scutita de achitarea sumelor. Borbely a precizat, ieri, ca legislatia in domeniu prevede sanctiuni pentru cei care intarzie expertiza, proiectarea si executia lucrarilor, sanctiunile fiind urmate de evacuarea locatarilor.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

 Lansarea vopselelor Tambour pe piata romaneasca Lansarea vopselelor Tambour pe piata romaneasca
Am fost lideri europeni in constructii Am fost lideri europeni in constructii
In anii '90 mobila se vindea ca pasta de dinti, acum clientul este mai exigent In anii '90 mobila se vindea ca pasta de dinti, acum clientul este mai exigent
Guvernatorul: Constructiile au ajuns aproape de Guvernatorul: Constructiile au ajuns aproape de "fundul caderii"!
Legea caselor: cine pierde si cine castiga Legea caselor: cine pierde si cine castiga
Scenariu Eveniment Craiova Scenariu Eveniment Craiova

Vezi mai multe articole