Buline rosii pe blocuri,din martie

23 februarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Ministrul transporturilor, locuintei si turismului, Radu Berceanu, a semnat ieri un ordin privind avertizarea sub forma de bulina rosie a celor 120 de imobile cu risc seismic din Bucuresti. Potrivit documentului, insemnarea cladirilor cu „buline“ va incepe din luna martie. Pe aceste avertismente va fi inscriptionat „cladire incadrata in clasa I de risc seismic“. Ordinul va fi trimis Primariei Capitalei si primariilor de sector, acestea din urma fiind institutiile abilitate sa monteze aceste avertismente. Potrivit ministrului delegat, locatarii celor 120 de imobile care se vor opune lucrarilor de consolidare vor fi amendati. „Exista bani de la buget, exista facilitati importante pentru obtinerea sumelor necesare lucrarilor de consolidare, depinde de locatari. Locatarii care au venituri sub media pe economie vor fi scutiti de la plata lucrarilor de consolidare“, a declarat ministrul Radu Berceanu.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Un nou Superstore Proges in Buzau - 04 Septembrie 2009 Un nou Superstore Proges in Buzau - 04 Septembrie 2009
Sanse mici pentru tineri sa primeasca locuinte de la primarii Sanse mici pentru tineri sa primeasca locuinte de la primarii
Studiu: 45% dintre cei care vor sa cumpere un apartament nu isi permit credite - 23 Februarie 2009 Studiu: 45% dintre cei care vor sa cumpere un apartament nu isi permit credite - 23 Februarie 2009
In alte 11 localitati, caldura va costa dublu in aceasta iarna In alte 11 localitati, caldura va costa dublu in aceasta iarna
Asigurarea obligatorie a caselor, aplicata de la 1 iulie - 11 Martie 2009 Asigurarea obligatorie a caselor, aplicata de la 1 iulie - 11 Martie 2009
Darian: Apartamentele s-ar putea ieftini cu pana la 50% in 2009 - 19 Februarie 2009 Darian: Apartamentele s-ar putea ieftini cu pana la 50% in 2009 - 19 Februarie 2009

Vezi mai multe articole