Ca sa platiti mai putin la intretinere, solutia ideala este contorizarea individuala - 10 Martie 2009

10 martie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Locuim trei familii intr-o vila. Eu si sotul suntem considerati o familie (respectiv 2 persoane). Noi suntem singurii care au baie cu cada. Ceilalti sunt cate cinci persoane in familie si fac baie in cadita. Pentru ca avem un singur ceas de apa, vecinii imi trec mie o persoana in plus la plata, pentru ca avem cada. E normal asa ceva? Unde scrie asta in lege? Maria Neamtu, Bucuresti
 
Raspuns: Este o situatie atipica foarte rar intalnita si, ca atare, nu exista prevederi legale exprese. Regula trebuie sa o stabiliti in asociatie, de comun acord, in functie de consumul dv., comparativ cu al celorlalti vecini. Ce va pot spune este ca pentru un dus la cadita se consuma cca. 40 de litri de apa, iar pentru o baie la cada se consuma cca. 120 de litri de apa. Ca sa platiti mai putin la intretinere, solutia ideala este contorizarea individuala, pe apartamente, a consumului de apa.
 
Sursa: Libertatea

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

HUF HAUS a obtinut certificarea Gold, oferita de Consiliul German pentru Sustenabilitatea Cladirilor HUF HAUS a obtinut certificarea Gold, oferita de Consiliul German pentru Sustenabilitatea Cladirilor
Codul de etica cu privire la inteligenta artificiala: Bosch stabileste instructiunile pentru utilizarea inteligentei artificiale Codul de etica cu privire la inteligenta artificiala: Bosch stabileste instructiunile pentru utilizarea inteligentei artificiale
Miele aduce „excelenta revolutionara” la Eurocucina 2018 Miele aduce „excelenta revolutionara” la Eurocucina 2018
Parcari etajate Parcari etajate
Cum sa te pregatesti pentru renovarea locuintei Cum sa te pregatesti pentru renovarea locuintei
Alege Rowenta Waves Addict pentru un trendy summer look Alege Rowenta Waves Addict pentru un trendy summer look

Vezi mai multe articole