Cartier de vile

22 aprilie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

De mai bine de un an, autoritatile locale din Brasov au declansat o adevarata vanatoare de terenuri. Toti cei care aveau proprietati sau se foloseau de terenuri pe tronsonul Brasov-Poiana Brasov si depindeau in vreun fel de Consiliile Judetean sau Local, s-au trezit peste noapte expropriati. Consecintele imediate: disparitia a doua spitale, renuntarea la un proiect international anti-TBC si "nationalizarea" mai multor proprietati, inclusiv a unui centru de cercetare al Societatii Nationale "Institutul Pasteur" SA. Poate ca noul cartier de vile a aprins imaginatia multora, dar graba cu care s-a pus mana pe terenuri s-a lasat cu o suita de litigii si procese, din care pierd tot brasovenii. Ei raman fara spitale, fara veniturile din taxe si impozite si nici vilele nu vor aparea prea curand.

(Adevarul)

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Romanii, tot mai interesati sa investeasca in Imobiliare Romanii, tot mai interesati sa investeasca in Imobiliare
AIIR 2025: 60 de Conferinte Nationale si o lectie despre continuitate AIIR 2025: 60 de Conferinte Nationale si o lectie despre continuitate
Ipotecare - Costul creditarii e ascuns Ipotecare - Costul creditarii e ascuns
Lintea si Nautul – o poveste pentru oameni destepti Lintea si Nautul – o poveste pentru oameni destepti
670 de apartamente construite la Bucuresti de o companie estoniana 670 de apartamente construite la Bucuresti de o companie estoniana
Luna si reducerile - locuintele noi se ieftinesc cu viteza, cele vechi mai batraneste - 05 octombrie 2010 Luna si reducerile - locuintele noi se ieftinesc cu viteza, cele vechi mai batraneste - 05 octombrie 2010

Vezi mai multe articole