Cartier de vile

22 aprilie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

De mai bine de un an, autoritatile locale din Brasov au declansat o adevarata vanatoare de terenuri. Toti cei care aveau proprietati sau se foloseau de terenuri pe tronsonul Brasov-Poiana Brasov si depindeau in vreun fel de Consiliile Judetean sau Local, s-au trezit peste noapte expropriati. Consecintele imediate: disparitia a doua spitale, renuntarea la un proiect international anti-TBC si "nationalizarea" mai multor proprietati, inclusiv a unui centru de cercetare al Societatii Nationale "Institutul Pasteur" SA. Poate ca noul cartier de vile a aprins imaginatia multora, dar graba cu care s-a pus mana pe terenuri s-a lasat cu o suita de litigii si procese, din care pierd tot brasovenii. Ei raman fara spitale, fara veniturile din taxe si impozite si nici vilele nu vor aparea prea curand.

(Adevarul)

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

"Nu m-as grabi sa iau un credit, perspectiva pe piata imobiliara e proasta" - 06 Martie 2009
Cumparatorii de case dau cu pumnul in masa - 17 Martie 2009 Cumparatorii de case dau cu pumnul in masa - 17 Martie 2009
Cateva companii saudite vor sa construiasca cea mai inalta cladire din lume Cateva companii saudite vor sa construiasca cea mai inalta cladire din lume
Performantele IT slabe din cadrul companiilor romanesti duc la pierderi de 19 miliarde de Euro Performantele IT slabe din cadrul companiilor romanesti duc la pierderi de 19 miliarde de Euro
Casele noi se lasa asteptate luni bune Casele noi se lasa asteptate luni bune
Epson anunta cea mai mare gama de videoproiectoare home cinema si pentru birou Epson anunta cea mai mare gama de videoproiectoare home cinema si pentru birou

Vezi mai multe articole