Cartier de vile

22 aprilie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

De mai bine de un an, autoritatile locale din Brasov au declansat o adevarata vanatoare de terenuri. Toti cei care aveau proprietati sau se foloseau de terenuri pe tronsonul Brasov-Poiana Brasov si depindeau in vreun fel de Consiliile Judetean sau Local, s-au trezit peste noapte expropriati. Consecintele imediate: disparitia a doua spitale, renuntarea la un proiect international anti-TBC si "nationalizarea" mai multor proprietati, inclusiv a unui centru de cercetare al Societatii Nationale "Institutul Pasteur" SA. Poate ca noul cartier de vile a aprins imaginatia multora, dar graba cu care s-a pus mana pe terenuri s-a lasat cu o suita de litigii si procese, din care pierd tot brasovenii. Ei raman fara spitale, fara veniturile din taxe si impozite si nici vilele nu vor aparea prea curand.

(Adevarul)

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Record de inscrieri la DIPLOMA 2021 Record de inscrieri la DIPLOMA 2021
Performanta maxima si silentiozitate, acum cu extra-garantie la aspiratoarele Rowenta Performanta maxima si silentiozitate, acum cu extra-garantie la aspiratoarele Rowenta
Prime Kapital lanseaza FlexAssist, un program dedicat viitorilor proprietari Prime Kapital lanseaza FlexAssist, un program dedicat viitorilor proprietari
Solutii complete pentru o irigare eficienta: proiectul lunii iunie la HORNBACH Solutii complete pentru o irigare eficienta: proiectul lunii iunie la HORNBACH
Reducerile de pana la 30% din ultimele luni nu le sunt de ajuns - 02 Februarie 2009 Reducerile de pana la 30% din ultimele luni nu le sunt de ajuns - 02 Februarie 2009
Cumparatorii dau timide semne de viata pe piata imobiliara din Spania - 03 Iulie 2009 Cumparatorii dau timide semne de viata pe piata imobiliara din Spania - 03 Iulie 2009

Vezi mai multe articole