Cartier de vile

22 aprilie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

De mai bine de un an, autoritatile locale din Brasov au declansat o adevarata vanatoare de terenuri. Toti cei care aveau proprietati sau se foloseau de terenuri pe tronsonul Brasov-Poiana Brasov si depindeau in vreun fel de Consiliile Judetean sau Local, s-au trezit peste noapte expropriati. Consecintele imediate: disparitia a doua spitale, renuntarea la un proiect international anti-TBC si "nationalizarea" mai multor proprietati, inclusiv a unui centru de cercetare al Societatii Nationale "Institutul Pasteur" SA. Poate ca noul cartier de vile a aprins imaginatia multora, dar graba cu care s-a pus mana pe terenuri s-a lasat cu o suita de litigii si procese, din care pierd tot brasovenii. Ei raman fara spitale, fara veniturile din taxe si impozite si nici vilele nu vor aparea prea curand.

(Adevarul)

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Romanii amana momentul in care vor schimba gresia si faianta - 16 Iulie 2009 Romanii amana momentul in care vor schimba gresia si faianta - 16 Iulie 2009
Produse la preturi practic de nerefuzat in cel mai nou catalog Praktiker Romania Produse la preturi practic de nerefuzat in cel mai nou catalog Praktiker Romania
Absenta de acasa nu va scuteste de cheltuielile comune Absenta de acasa nu va scuteste de cheltuielile comune
Noul catalog Brico Depot aduce primavara mai aproape Noul catalog Brico Depot aduce primavara mai aproape
Locuinte sociale pentru tineri si expropriati Locuinte sociale pentru tineri si expropriati
Afacerile mestesugaresti, sprijinite prin programul Sapard Mobilierul rustic este exportat cu succes in Marea Britanie si SUA Afacerile mestesugaresti, sprijinite prin programul Sapard Mobilierul rustic este exportat cu succes in Marea Britanie si SUA

Vezi mai multe articole