\"Casa pasiva\" consuma de 30 de ori mai putina energie

31 iulie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

O constructie izolata termic aproape complet, asa ar putea fi descrisa succint "casa pasiva", potrivit lui Attila Bileczki, reprezentantul unei firme maghiare care executa asemenea solutii constructive. Pe langa peretii izolati prin imbracarea unui strat de beton armat cu doua straturi de polistiren expandat, proiectul prevede triplarea ferestrelor de tip termopan si ventilatia aerului, printr-un sistem de schimbator de caldura, care recupereaza in proportie de peste 90% energia evacuata din interior. Aplicarea acestei tehnologii ridica cu 15% pretul constructiei, dar reduce cu pana la 30 de ori costurile de incalzire. De la 250-400 kwh/mp/an, pentru un imobil obisnuit, pentru o "casa pasiva" sunt necesare mai putin de 15 kwh/mp/an pentru incalzire. Prima "casa pasiva" a fost construita in Germania in anul 2002, in prezent fiind ridicate mii de astfel de imobile in toata Europa.
 
Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

400 de milioane de euro pentru 3.000 de apartamente in Capitala si in Cluj 400 de milioane de euro pentru 3.000 de apartamente in Capitala si in Cluj
Vanati apartamentele de langa fabrici vechi! Vanati apartamentele de langa fabrici vechi!
Reduceri masive la electrocasnice Reduceri masive la electrocasnice
TNI: Locuintele noi sunt mai ieftine cu 200 euro/mp fata de luna februarie - 08 Mai 2009 TNI: Locuintele noi sunt mai ieftine cu 200 euro/mp fata de luna februarie - 08 Mai 2009
Prima Casa: Cel mai mic venit acceptat de banci - circa 100 euro. Cel mai mare grad de indatorare - 70% - 17 Iulie 2009 Prima Casa: Cel mai mic venit acceptat de banci - circa 100 euro. Cel mai mare grad de indatorare - 70% - 17 Iulie 2009
Sub zapada? Intampina iarna cu uneltele pentru zapada Fiskars Sub zapada? Intampina iarna cu uneltele pentru zapada Fiskars

Vezi mai multe articole