\"Casa pasiva\" consuma de 30 de ori mai putina energie

31 iulie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

O constructie izolata termic aproape complet, asa ar putea fi descrisa succint "casa pasiva", potrivit lui Attila Bileczki, reprezentantul unei firme maghiare care executa asemenea solutii constructive. Pe langa peretii izolati prin imbracarea unui strat de beton armat cu doua straturi de polistiren expandat, proiectul prevede triplarea ferestrelor de tip termopan si ventilatia aerului, printr-un sistem de schimbator de caldura, care recupereaza in proportie de peste 90% energia evacuata din interior. Aplicarea acestei tehnologii ridica cu 15% pretul constructiei, dar reduce cu pana la 30 de ori costurile de incalzire. De la 250-400 kwh/mp/an, pentru un imobil obisnuit, pentru o "casa pasiva" sunt necesare mai putin de 15 kwh/mp/an pentru incalzire. Prima "casa pasiva" a fost construita in Germania in anul 2002, in prezent fiind ridicate mii de astfel de imobile in toata Europa.
 
Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

BLOCAJ Cand nu mai pot sa vanda, proprietarii sunt dispusi sa scada preturile BLOCAJ Cand nu mai pot sa vanda, proprietarii sunt dispusi sa scada preturile
Casele de lemn se inghesuie la marginea Capitalei Casele de lemn se inghesuie la marginea Capitalei
Targul international de mobila BIFE SIM se deschide pe 12 septembrie Targul international de mobila BIFE SIM se deschide pe 12 septembrie
Bulgarii si romanii, fara canalizare Bulgarii si romanii, fara canalizare
Cererea pentru aparatele de aer conditionat a crescut de cinci ori in prima luna de vara Cererea pentru aparatele de aer conditionat a crescut de cinci ori in prima luna de vara
Henkel investeşte în educaţie  pentru a construi un viitor mai bun Henkel investeşte în educaţie pentru a construi un viitor mai bun

Vezi mai multe articole