\"Casa pasiva\" consuma de 30 de ori mai putina energie

31 iulie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

O constructie izolata termic aproape complet, asa ar putea fi descrisa succint "casa pasiva", potrivit lui Attila Bileczki, reprezentantul unei firme maghiare care executa asemenea solutii constructive. Pe langa peretii izolati prin imbracarea unui strat de beton armat cu doua straturi de polistiren expandat, proiectul prevede triplarea ferestrelor de tip termopan si ventilatia aerului, printr-un sistem de schimbator de caldura, care recupereaza in proportie de peste 90% energia evacuata din interior. Aplicarea acestei tehnologii ridica cu 15% pretul constructiei, dar reduce cu pana la 30 de ori costurile de incalzire. De la 250-400 kwh/mp/an, pentru un imobil obisnuit, pentru o "casa pasiva" sunt necesare mai putin de 15 kwh/mp/an pentru incalzire. Prima "casa pasiva" a fost construita in Germania in anul 2002, in prezent fiind ridicate mii de astfel de imobile in toata Europa.
 
Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Vind rinichi contra casa de chirpici Vind rinichi contra casa de chirpici
Patru firme de asigurare prezinta polite facultative pentru locuinta ca fiind obligatorii Patru firme de asigurare prezinta polite facultative pentru locuinta ca fiind obligatorii
Duplex imobiliar Duplex imobiliar
Preturile terenurilor ar putea atinge pragul minim in acest an Preturile terenurilor ar putea atinge pragul minim in acest an
Miele Romania lanseaza prima masina de spalat vase cu tehnologia patentata Knock2Open Miele Romania lanseaza prima masina de spalat vase cu tehnologia patentata Knock2Open
Philips Lighting colaboreaza cu Renault pentru SYMBIOZ, automobilul interconectat cu locuinta ta Philips Lighting colaboreaza cu Renault pentru SYMBIOZ, automobilul interconectat cu locuinta ta

Vezi mai multe articole