\"Casa pasiva\" consuma de 30 de ori mai putina energie

31 iulie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

O constructie izolata termic aproape complet, asa ar putea fi descrisa succint "casa pasiva", potrivit lui Attila Bileczki, reprezentantul unei firme maghiare care executa asemenea solutii constructive. Pe langa peretii izolati prin imbracarea unui strat de beton armat cu doua straturi de polistiren expandat, proiectul prevede triplarea ferestrelor de tip termopan si ventilatia aerului, printr-un sistem de schimbator de caldura, care recupereaza in proportie de peste 90% energia evacuata din interior. Aplicarea acestei tehnologii ridica cu 15% pretul constructiei, dar reduce cu pana la 30 de ori costurile de incalzire. De la 250-400 kwh/mp/an, pentru un imobil obisnuit, pentru o "casa pasiva" sunt necesare mai putin de 15 kwh/mp/an pentru incalzire. Prima "casa pasiva" a fost construita in Germania in anul 2002, in prezent fiind ridicate mii de astfel de imobile in toata Europa.
 
Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Despagubiri de 20 mil. euro pentru fostii proprietari Despagubiri de 20 mil. euro pentru fostii proprietari
RE/MAX Romania: Preturile imobilelor vor creste cu pana la 10% pana la finalul anului RE/MAX Romania: Preturile imobilelor vor creste cu pana la 10% pana la finalul anului
Platiti intretinere si cand lipsiti din tara Platiti intretinere si cand lipsiti din tara
Credite imobiliare pe 40 de ani Credite imobiliare pe 40 de ani
Solutia pentru Solutia pentru "razboiul apei calde" - promisiuni si majorarea tarifelor
Apartamentele noi din Bucuresti, inaccesibile la salarii mai mici de 600 de euro Apartamentele noi din Bucuresti, inaccesibile la salarii mai mici de 600 de euro

Vezi mai multe articole