Chiriasii evacuati primesc locuinte sociale in centrul Capitalei

30 noiembrie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

O parte din chiriasii evacuati din casele nationalizate ar putea primi locuinte sociale in blocurile „Gemenii“ - din centrul Capitalei. Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor a elaborat un proiect de Ordonanta de Urgenta pentru modificarea si completarea OUG nr. 51/2002, prin care se completeaza destinatia apartamentelor din cele doua blocuri cu locuinte sociale. Initiatorii proiectului de act normativ sustin ca demersul este absolut necesar pentru asigurarea unui cadru adecvat locuitorilor caselor nationalizate care, printr-o hotarare definitiva si irevocabila, sunt obligati sa-si paraseasca casele in care locuiesc din cauza retrocedarilor in natura a proprietatilor preluate abuziv de stat. Daca proiectul va fi aprobat, apartamentele de la etajele 1-13 din blocurile 107 si 108, situate in Piata Natiunilor Unite din sectorul 5 al Capitalei, vor fi folosite pe post de locuinte sociale pentru chiriasii imobilelor nationalizate. Totodata, in aceleasi locatii urmeaza sa fie mutati si proprietarii imobilelor care vor fi consolidate.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Agentiile imobiliare, invitate la disciplina Agentiile imobiliare, invitate la disciplina
Pretul apartamentului creste pe banii statului Pretul apartamentului creste pe banii statului
Zonele semicentrale Zonele semicentrale
Agentiile imobiliare se reprofileaza - 31 Martie 2009 Agentiile imobiliare se reprofileaza - 31 Martie 2009
Gigacaloria, o sperietoare Gigacaloria, o sperietoare
Noul trend pentru fidelizarea angajatilor: primul Oktoberfest corporatist in nordul Bucurestiului Noul trend pentru fidelizarea angajatilor: primul Oktoberfest corporatist in nordul Bucurestiului

Vezi mai multe articole