Chiriasii evacuati primesc locuinte sociale in centrul Capitalei

30 noiembrie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

O parte din chiriasii evacuati din casele nationalizate ar putea primi locuinte sociale in blocurile „Gemenii“ - din centrul Capitalei. Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor a elaborat un proiect de Ordonanta de Urgenta pentru modificarea si completarea OUG nr. 51/2002, prin care se completeaza destinatia apartamentelor din cele doua blocuri cu locuinte sociale. Initiatorii proiectului de act normativ sustin ca demersul este absolut necesar pentru asigurarea unui cadru adecvat locuitorilor caselor nationalizate care, printr-o hotarare definitiva si irevocabila, sunt obligati sa-si paraseasca casele in care locuiesc din cauza retrocedarilor in natura a proprietatilor preluate abuziv de stat. Daca proiectul va fi aprobat, apartamentele de la etajele 1-13 din blocurile 107 si 108, situate in Piata Natiunilor Unite din sectorul 5 al Capitalei, vor fi folosite pe post de locuinte sociale pentru chiriasii imobilelor nationalizate. Totodata, in aceleasi locatii urmeaza sa fie mutati si proprietarii imobilelor care vor fi consolidate.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Asigurarea caselor, obligatorie pentru toti Asigurarea caselor, obligatorie pentru toti
HubDesign, spatiul de design al viitorului HubDesign, spatiul de design al viitorului
MANTOR A FINALIZAT LUCRARILE DE CONSOLIDARE A CASEI MITA BICICLISTA MANTOR A FINALIZAT LUCRARILE DE CONSOLIDARE A CASEI MITA BICICLISTA
Brico Dépôt îngheață vara cu soluții de climatizare la prețuri de depozit Brico Dépôt îngheață vara cu soluții de climatizare la prețuri de depozit
Reabilitarile termice, conditionate de oprirea debransarilor Reabilitarile termice, conditionate de oprirea debransarilor
Cum mobilam Casa Capital cu 15.000 de euro Cum mobilam Casa Capital cu 15.000 de euro

Vezi mai multe articole