Cum platim pierderile de apa la bloc

08 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cititorii Libertatii au avut ocazia, miercuri, sa-i adreseze intrebari telefonic lui Radu Opaina, presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania. Una dintre cele mai dese probleme ridicate de bucuresteni a fost legata de obligativitatea locatarilor de a plati pierderile de apa din bloc. Iata care a fost raspunsul oferit de specialist: “Indiferent de situatie, daca aveti sau nu apometre, ca proprietar al locuintei dintr-un imobil, aveti obligatii cu privire la pierderi. Astfel, ele sunt rezultatul scaderii din factura a apei consumate, conform indicatiilor apometrelor si a cantitatii normate pentru cei necontorizati. Diferenta se imparte, in functie de suprafata utila a apartamentului fiecarui locatar in parte si se adauga la suma afisata pe tabelul de intretinere, la rubrica “consum apa spatii comune”.
 
Sursa: Libertatea

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cum va mariti bugetul iarna Cum va mariti bugetul iarna
Magazinele online pierd peste 50 de miliarde de dolari pe an din cauza cosurilor de cumparaturi abandonate de consumatori Magazinele online pierd peste 50 de miliarde de dolari pe an din cauza cosurilor de cumparaturi abandonate de consumatori
Curent adus acasa direct de la soare cu 7.000 de euro Curent adus acasa direct de la soare cu 7.000 de euro
Rabat Grand Theatre din Maroc, proiect arhitectural de referinta Rabat Grand Theatre din Maroc, proiect arhitectural de referinta
BATIBOUW 2025: Inovatie si Locuinte Accesibile BATIBOUW 2025: Inovatie si Locuinte Accesibile
CLIMA 2019 - Consum energetic spre zero si aplicatii ale inteligentei artificiale in constructii si instalatii CLIMA 2019 - Consum energetic spre zero si aplicatii ale inteligentei artificiale in constructii si instalatii

Vezi mai multe articole