Cum platim pierderile de apa la bloc

08 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cititorii Libertatii au avut ocazia, miercuri, sa-i adreseze intrebari telefonic lui Radu Opaina, presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania. Una dintre cele mai dese probleme ridicate de bucuresteni a fost legata de obligativitatea locatarilor de a plati pierderile de apa din bloc. Iata care a fost raspunsul oferit de specialist: “Indiferent de situatie, daca aveti sau nu apometre, ca proprietar al locuintei dintr-un imobil, aveti obligatii cu privire la pierderi. Astfel, ele sunt rezultatul scaderii din factura a apei consumate, conform indicatiilor apometrelor si a cantitatii normate pentru cei necontorizati. Diferenta se imparte, in functie de suprafata utila a apartamentului fiecarui locatar in parte si se adauga la suma afisata pe tabelul de intretinere, la rubrica “consum apa spatii comune”.
 
Sursa: Libertatea

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cererea de apartamente vechi este in scadere Cererea de apartamente vechi este in scadere
Energia verde ar putea ajunge sa reprezinte 33% din consum in 2010 Energia verde ar putea ajunge sa reprezinte 33% din consum in 2010
Creditele sunt mai scumpe, depozitele mai avantajoase. Dar cum a reactionat populatia? Creditele sunt mai scumpe, depozitele mai avantajoase. Dar cum a reactionat populatia?
Ajunul Craciunului va fi zi libera pentru toti angajatii JYSK Romania Ajunul Craciunului va fi zi libera pentru toti angajatii JYSK Romania
UltraBlend+ – Tu setezi tendintele fresh ale acestei veri UltraBlend+ – Tu setezi tendintele fresh ale acestei veri
INDAGRA și INDAGRA FOOD - cele mai așteptate evenimente ale toamnei au loc la ROMEXPO INDAGRA și INDAGRA FOOD - cele mai așteptate evenimente ale toamnei au loc la ROMEXPO

Vezi mai multe articole