Cum platim pierderile de apa la bloc

08 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Cititorii Libertatii au avut ocazia, miercuri, sa-i adreseze intrebari telefonic lui Radu Opaina, presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari din Romania. Una dintre cele mai dese probleme ridicate de bucuresteni a fost legata de obligativitatea locatarilor de a plati pierderile de apa din bloc. Iata care a fost raspunsul oferit de specialist: “Indiferent de situatie, daca aveti sau nu apometre, ca proprietar al locuintei dintr-un imobil, aveti obligatii cu privire la pierderi. Astfel, ele sunt rezultatul scaderii din factura a apei consumate, conform indicatiilor apometrelor si a cantitatii normate pentru cei necontorizati. Diferenta se imparte, in functie de suprafata utila a apartamentului fiecarui locatar in parte si se adauga la suma afisata pe tabelul de intretinere, la rubrica “consum apa spatii comune”.
 
Sursa: Libertatea

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cum intretii gradina pe canicula Cum intretii gradina pe canicula
Statul revine in forta pe piata caselor Statul revine in forta pe piata caselor
De ce nu se vinde curentul la galeata De ce nu se vinde curentul la galeata
Proiectul tau e doar al tau Proiectul tau e doar al tau
Inundatiile, front de lucru pentru constructori Inundatiile, front de lucru pentru constructori
TVA-ul redus la locuintele noi nu va relansa tranzactiile - 16 DECEMBRIE 2008 TVA-ul redus la locuintele noi nu va relansa tranzactiile - 16 DECEMBRIE 2008

Vezi mai multe articole