Energia termica livrata de ELCEN in Capitala se scumpeste cu 10%, de luni

07 aprilie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Energia termica, livrata de Electrocentrale Bucuresti, se va scumpi, de saptamana viitoare, cu aproximativ 10%, dupa ce societatea va creste tariful de la 109,8 lei/gigacalorie, cat este in prezent, la 121,3 lei, a declarat, ieri, directorul comercial al companiei, Irina Duica, citata de NewsIn. „Incepand de la 9 aprilie, ANRE ne-a aprobat cresterea tarifelor de la 109,8 lei la 121 lei“, a spus Duica. Potrivit acesteia, Consiliul General urmeaza sa decida daca va subventiona cresterea de tarif din fonduri locale sau daca majorarea de tarif va fi suportata de populatie printr-o majorare a pretului energiei termice. Potrivit Electrocentrale Bucuresti (ELCEN), ANRE a aprobat concomitent si cresterea tarifelor la energie termica in Constanta cu 4%. Viceprimarul Capitalei, Razvan Murgeanu, a declarat ca dupa Paste, Consiliul General al Municipiului Bucuresti va decide daca va subventiona majorarea de tarif sau va lasa populatia sa achite facturi mai mari.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Romania ramane fruntasa la declinul din constructii. In mai scaderea a fost de 20,2% - 19 iulie 2010 Romania ramane fruntasa la declinul din constructii. In mai scaderea a fost de 20,2% - 19 iulie 2010
GEZE lanseaza noi produse inovatoare la targul BAU din Munchen GEZE lanseaza noi produse inovatoare la targul BAU din Munchen
Clujul, unul dintre orasele fierbinti de pe harta imobiliara Clujul, unul dintre orasele fierbinti de pe harta imobiliara
Producatorii de energie termica solicita majorarea pretului gigacaloriei Producatorii de energie termica solicita majorarea pretului gigacaloriei
Apartamente supraevaluate Apartamente supraevaluate
Mobila se va scumpi intre 5% si 8% in acest an Mobila se va scumpi intre 5% si 8% in acest an

Vezi mai multe articole