on

Energie verde la Oradea: Cartierul Nufărul I ar putea fi încălzit cu apă din izvoarele geotermale de sub oraş

21 februarie, 2014

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Unul dintre cele mai mari cartiere din Oradea, Nufărul I, va fi încălzit cu apă termală, în cadrul unui proiect finanţat cu fonduri europene. Autorităţile locale vor să pună în valoare resursele geotermale de sub oraş într-un demers în valoare de 14,4 milioane de euro.

Proiectul presupune desfiinţarea punctelor termice şi înlocuirea lor cu module care vor fi instalate în scara blocurilor din cartier. Pentru montarea acestor instalaţii care vor pompa apa caldă în apartamente, primăria are nevoie însă de acordul asociaţiilor de proprietari, care trebuie să îi cedeze cu titlu gratuit un spaţiu de doi metri pătraţi la intrarea în blocuri. Potrivit publicaţiei locale Bihoreanul, munca de lămurire şi convingere este una dintre cele mai anevoioase etape din întregul proiect.

Numai când şi dacă aceste acorduri vor fi obţinute, primăria poate începe procedura de achiziţie a instalaţiilor de apă termală şi înlocuirea mai multor kilometri de conducte.

Chiar dacă vor scădea costurile de încălzire, preţul plătit de cei aproximativ 13.000 de orădeni care vor beneficia de apa termală va fi la fel ca în restul oraşului. În schimb, va scădea preţul gigacaloriei în întregul oraş.

Copiată după sistemele de termoficare din ţările nordice, soluţia încălzirii cartierului Nufărul I pe apă geotermală prevede valorificarea celor două puncte de extracţie din zonă şi reinjecţia apei în subsol, pentru a nu secătui zăcămintele, se arată în Bihoreanul.

 

Sursa: Digi24.ro

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Al doilea magazin Miele din Bucuresti, Miele Point Dorobanti, a inregistrat vanzari de 400.000 de euro, in primul an de la deschidere Al doilea magazin Miele din Bucuresti, Miele Point Dorobanti, a inregistrat vanzari de 400.000 de euro, in primul an de la deschidere
Imobilele statului devin locuinte de serviciu Imobilele statului devin locuinte de serviciu
Pretul apartamentelor Pretul apartamentelor
Case de locuit in zonele afectate de calamitatile naturale din 2010 - 16 iulie 2010 Case de locuit in zonele afectate de calamitatile naturale din 2010 - 16 iulie 2010
83 milioane de euro, impozite din tranzactii imobiliare in 2006 83 milioane de euro, impozite din tranzactii imobiliare in 2006
Prima Casa are trei camere in provincie - 16 februarie 2010 Prima Casa are trei camere in provincie - 16 februarie 2010

Vezi mai multe articole