Gaze naturale mai scumpe pentru populatie

06 iunie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 Tarifele la gazele naturale pentru consumatorii casnici vor creste de la 1 iulie cu 1-2%, a declarat ieri Gabriel Sirbu, director in cadrul Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Gazelor Naturale (ANRGN). "Toate calculele noastre arata acum acest interval, propunerea va fi aprobata in cadrul Consiliului Consultativ al Autoritatii de la sfarsitul acestei saptamani, iar luni, probabil, vom comunica public si procentul exact", a afirmat Sirbu. Potrivit acestuia, aprecierea leului fata de dolar a atenuat majorarea pretului la gazele din import, ceea ce ar fi condus la tarife mai mari pentru consumatori. "Gazul din import (din Rusia - n.r.) se scumpeste trimestrial, acum media este de 290 de dolari pe mia de metri cubi. Pentru trimestrul viitor estimarile indica un nivel mediu de 295 de dolari", a adaugat Sirbu. Tarifele pentru gazele naturale la consumatorii casnici si restul consumatorilor captivi au crescut, la 1 ianuarie 2006, cu 17%. O a doua majorare a avut loc la 1 aprilie, in medie cu 3,6%.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Un bloc din Botosani, fratele mai urat al turnului inclinat din Pisa Un bloc din Botosani, fratele mai urat al turnului inclinat din Pisa
Codul fiscal majoreaza impozitele pe case, masini si castigurile de pe bursa Codul fiscal majoreaza impozitele pe case, masini si castigurile de pe bursa
Zilele Atelierelor Deschise de Arte Textile, Sept 2018, Bucuresti Zilele Atelierelor Deschise de Arte Textile, Sept 2018, Bucuresti
Pretul corect, 700 de euro pe metru patrat - 17 Februarie 2009 Pretul corect, 700 de euro pe metru patrat - 17 Februarie 2009
SYMMETRICA: Cele mai noi tendinte in amenajarea gradinilor SYMMETRICA: Cele mai noi tendinte in amenajarea gradinilor
Ce casa iti cumperi cu 100.000 de euro Ce casa iti cumperi cu 100.000 de euro

Vezi mai multe articole