Gaze naturale mai scumpe pentru populatie

06 iunie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 Tarifele la gazele naturale pentru consumatorii casnici vor creste de la 1 iulie cu 1-2%, a declarat ieri Gabriel Sirbu, director in cadrul Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Gazelor Naturale (ANRGN). "Toate calculele noastre arata acum acest interval, propunerea va fi aprobata in cadrul Consiliului Consultativ al Autoritatii de la sfarsitul acestei saptamani, iar luni, probabil, vom comunica public si procentul exact", a afirmat Sirbu. Potrivit acestuia, aprecierea leului fata de dolar a atenuat majorarea pretului la gazele din import, ceea ce ar fi condus la tarife mai mari pentru consumatori. "Gazul din import (din Rusia - n.r.) se scumpeste trimestrial, acum media este de 290 de dolari pe mia de metri cubi. Pentru trimestrul viitor estimarile indica un nivel mediu de 295 de dolari", a adaugat Sirbu. Tarifele pentru gazele naturale la consumatorii casnici si restul consumatorilor captivi au crescut, la 1 ianuarie 2006, cu 17%. O a doua majorare a avut loc la 1 aprilie, in medie cu 3,6%.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Credit ipotecar pentru copii Credit ipotecar pentru copii
Vom plati peste 500 milioane de euro pentru casele confiscate de comunisti Vom plati peste 500 milioane de euro pentru casele confiscate de comunisti
Statul ne impune cum sa ne incalzim Statul ne impune cum sa ne incalzim
Autostrada Soarelui tripleaza valoarea terenurilor din Fetesti Autostrada Soarelui tripleaza valoarea terenurilor din Fetesti
Caramida revine in prim-plan Caramida revine in prim-plan
Stocul de locuinte pune presiune pe preturi Stocul de locuinte pune presiune pe preturi

Vezi mai multe articole