Gaze naturale mai scumpe pentru populatie

06 iunie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 Tarifele la gazele naturale pentru consumatorii casnici vor creste de la 1 iulie cu 1-2%, a declarat ieri Gabriel Sirbu, director in cadrul Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Gazelor Naturale (ANRGN). "Toate calculele noastre arata acum acest interval, propunerea va fi aprobata in cadrul Consiliului Consultativ al Autoritatii de la sfarsitul acestei saptamani, iar luni, probabil, vom comunica public si procentul exact", a afirmat Sirbu. Potrivit acestuia, aprecierea leului fata de dolar a atenuat majorarea pretului la gazele din import, ceea ce ar fi condus la tarife mai mari pentru consumatori. "Gazul din import (din Rusia - n.r.) se scumpeste trimestrial, acum media este de 290 de dolari pe mia de metri cubi. Pentru trimestrul viitor estimarile indica un nivel mediu de 295 de dolari", a adaugat Sirbu. Tarifele pentru gazele naturale la consumatorii casnici si restul consumatorilor captivi au crescut, la 1 ianuarie 2006, cu 17%. O a doua majorare a avut loc la 1 aprilie, in medie cu 3,6%.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Statul vinde garsoniere cu 20.000 de euro bucata - 03 August 2009 Statul vinde garsoniere cu 20.000 de euro bucata - 03 August 2009
Legi Legi
Energia electrica devine o marfa din ce in ce mai scumpa Energia electrica devine o marfa din ce in ce mai scumpa
Absenta de acasa nu va scuteste de cheltuielile comune Absenta de acasa nu va scuteste de cheltuielile comune
SensoDays a dat start zilelor cu zambete alaturi de cinci fotografi SensoDays a dat start zilelor cu zambete alaturi de cinci fotografi
Casa veche, avans pentru una noua Casa veche, avans pentru una noua

Vezi mai multe articole