Notarii reduc taxele la tranzactiile imobiliare - 31 august 2010

31 august, 2010

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Taxele percepute de notari la realizarea tranzactiilor imobiliare vor scadea cu 10 procente in Capitala si in judetele Calarasi, Giurgiu, Ialomita, Ilfov si Teleorman, incepand de maine, 1 septembrie.
 
"Avand in vedere evolutia pietei imobiliare din Romania in primele sapte luni ale anului 2010 ca urmare a influentei recesiunii economice, valorile orientative imobiliare cuprinse in Ghidul privind valorile orientative ale proprietatilor imobiliare - 2010, pentru municipiul Bucuresti si judetele Calarasi, Giurgiu, Ialomita, Ilfov si Teleorman se reduc cu 10%, incepand cu data de 1 septembrie", se arata intr-un comunicat al Camerei Notarilor Publici Bucuresti, citat de Mediafax.
 
In urma scaderii pietei imobiliare incepand cu anul trecut, grila de calcul a taxelor si impozitelor la tranzactiile imobiliare a fost stabilita la o valoare cu pana la 40% mai mica.
 
Sursa: Evenimentul zilei

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Mai este o luna pana la cea mai importanta deschidere de mall din acest an. Ce noutati aduce Sun Plaza? Mai este o luna pana la cea mai importanta deschidere de mall din acest an. Ce noutati aduce Sun Plaza?
Micii proprietari spanioli, loviti in plin de cresterea ratelor la casele cumparate Micii proprietari spanioli, loviti in plin de cresterea ratelor la casele cumparate
Noua sticlă Guardian SunGuard® SNX 70 oferă lumină, confort și eleganță – din orice perspectivă Noua sticlă Guardian SunGuard® SNX 70 oferă lumină, confort și eleganță – din orice perspectivă
Preturile la bloc scad sau cresc? Preturile la bloc scad sau cresc?
6.200 de euro pentru piscina cu telecomanda 6.200 de euro pentru piscina cu telecomanda
Consolidari Consolidari

Vezi mai multe articole