Guvernul cere UE amanarea alinierii pretului la gaze

10 martie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a inaintat, prin Ministerul Integrarii Europene, o solicitare adresata Comisiei Europene pentru prelungirea cu doi ani a perioadei de aliniere, pana la sfarsitul anului 2008, a pretului gazelor naturale din productia interna la nivelul costului gazelor din import, a declarat, ieri, vicepremierul Gheorghe Pogea. Comisia nu a dat inca un raspuns oficial, insa vicepremierul spera ca solicitarea va fi acceptata. El a adaugat ca pretul la gazele din productia interna ar trebui sa ramana nemodificat in trimestrul al doilea. Pogea estimeaza ca de la 1 aprilie preturile finale la consumatori s-ar putea majora cu pana la 3,8%, in functie de evolutia altor componente incluse in tarif, precum taxele de distributie, transport sau inmagazinare. ANRGN a prezentat un program de aliniere a pretului gazelor din productia interna la nivelul celor din import, conform careia a fost estimata o majorare de 7% a tarifelor finale la consumatori de la 1 aprilie.
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Amplasarea constructiilor in zona cursurilor de apa Amplasarea constructiilor in zona cursurilor de apa
Taxe duble pe casa si teren Taxe duble pe casa si teren
Ceresit Suport: prima aplicatie dedicata meseriasilor si consumatorilor finali Ceresit Suport: prima aplicatie dedicata meseriasilor si consumatorilor finali
Hornbach: De ce trebuie să ţii cont când amenajezi camera copilului Hornbach: De ce trebuie să ţii cont când amenajezi camera copilului
Statul ne impune cum sa ne incalzim Statul ne impune cum sa ne incalzim
Boom-ul imobiliar din Romania si Bulgaria va continua Boom-ul imobiliar din Romania si Bulgaria va continua

Vezi mai multe articole