Guvernul cere UE amanarea alinierii pretului la gaze

10 martie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul a inaintat, prin Ministerul Integrarii Europene, o solicitare adresata Comisiei Europene pentru prelungirea cu doi ani a perioadei de aliniere, pana la sfarsitul anului 2008, a pretului gazelor naturale din productia interna la nivelul costului gazelor din import, a declarat, ieri, vicepremierul Gheorghe Pogea. Comisia nu a dat inca un raspuns oficial, insa vicepremierul spera ca solicitarea va fi acceptata. El a adaugat ca pretul la gazele din productia interna ar trebui sa ramana nemodificat in trimestrul al doilea. Pogea estimeaza ca de la 1 aprilie preturile finale la consumatori s-ar putea majora cu pana la 3,8%, in functie de evolutia altor componente incluse in tarif, precum taxele de distributie, transport sau inmagazinare. ANRGN a prezentat un program de aliniere a pretului gazelor din productia interna la nivelul celor din import, conform careia a fost estimata o majorare de 7% a tarifelor finale la consumatori de la 1 aprilie.
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Solutiile OARB pentru dezvoltarea Capitalei Solutiile OARB pentru dezvoltarea Capitalei
In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu In scandalul apei imputite, directorul RAJAC Iasi a fost penalizat doar cu 5% din salariu
JYSK prezinta trend-urile sezonului Toamna 2019 JYSK prezinta trend-urile sezonului Toamna 2019
locuri locuri
Romanii isi doresc locuinte mai mari Romanii isi doresc locuinte mai mari
Grundig prezinta la IFA 2019 noua generatie de tehnologii si produse pentru un viitor sustenabil Grundig prezinta la IFA 2019 noua generatie de tehnologii si produse pentru un viitor sustenabil

Vezi mai multe articole