Imprumuturi de 3,4 mld. euro pentru reabilitarea termoficarii cladirilor

08 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 Statul va contracta imprumuturi in valoare de 12,1 miliarde de lei (peste trei miliarde de euro) pentru modernizarea sistemului centralizat de incalzire si reabilitare termica a imobilelor in perioada 2006-2009, o parte din suma urmand sa fie rambursata din banii incasati de la proprietarii cladirilor. Guvernul a aprobat ieri un program de reabilitare a sistemelor centralizate de producere si distributie a energiei termice, precum si a fatadelor, teraselor si tamplariei exterioare a cladirilor, care va fi aplicat incepand cu acest an si pana la finele anului 2009. Valoarea estimata a investitiilor se ridica la circa 12 miliarde de lei (circa 3,4 mld. euro). O parte din costuri vor fi acoperite prin imprumuturi in valoare totala de 10,7 miliarde de lei pe care Ministerul Finantelor Publice le va contracta in mai multe etape, celelalte fonduri necesare fiind suportate de autoritatile locale.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Cum va fi afectata piata imobiliara de noul regulament al BNR Cum va fi afectata piata imobiliara de noul regulament al BNR
Un sat de munte devine punct de referinta pentru ecologie Un sat de munte devine punct de referinta pentru ecologie
Noaptea de Ajun ne aduce zapada Noaptea de Ajun ne aduce zapada
Orasele isi tin singure de cald Orasele isi tin singure de cald
Miele confirma cresterea si la nivel de grup, +6,5% in 2020 Miele confirma cresterea si la nivel de grup, +6,5% in 2020
Vacanta de gaming perfecta cu monitorul de 144Hz oferit cadou de PC Garage Vacanta de gaming perfecta cu monitorul de 144Hz oferit cadou de PC Garage

Vezi mai multe articole