Imprumuturi de 3,4 mld. euro pentru reabilitarea termoficarii cladirilor

08 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 Statul va contracta imprumuturi in valoare de 12,1 miliarde de lei (peste trei miliarde de euro) pentru modernizarea sistemului centralizat de incalzire si reabilitare termica a imobilelor in perioada 2006-2009, o parte din suma urmand sa fie rambursata din banii incasati de la proprietarii cladirilor. Guvernul a aprobat ieri un program de reabilitare a sistemelor centralizate de producere si distributie a energiei termice, precum si a fatadelor, teraselor si tamplariei exterioare a cladirilor, care va fi aplicat incepand cu acest an si pana la finele anului 2009. Valoarea estimata a investitiilor se ridica la circa 12 miliarde de lei (circa 3,4 mld. euro). O parte din costuri vor fi acoperite prin imprumuturi in valoare totala de 10,7 miliarde de lei pe care Ministerul Finantelor Publice le va contracta in mai multe etape, celelalte fonduri necesare fiind suportate de autoritatile locale.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Nu ne permitem case mai mari Nu ne permitem case mai mari
Locuintele ANL, cumparate de tineri Locuintele ANL, cumparate de tineri
\ \"Creditul pentru confort\"
Usoara revenire pe piata imobiliara. In mai s-au vandut cu 1.200 mai multe case si terenuri fata de aprilie - 24 Iunie 2009 Usoara revenire pe piata imobiliara. In mai s-au vandut cu 1.200 mai multe case si terenuri fata de aprilie - 24 Iunie 2009
Repartitoarele de caldura, puse sub semnul intrebarii din cauza taxelor de citire a consumurilor Repartitoarele de caldura, puse sub semnul intrebarii din cauza taxelor de citire a consumurilor
Incepe curatenia de Paste cu aspiratorul fara sac Rowenta Silence Force Cyclonic 4A Incepe curatenia de Paste cu aspiratorul fara sac Rowenta Silence Force Cyclonic 4A

Vezi mai multe articole