Imprumuturi de 3,4 mld. euro pentru reabilitarea termoficarii cladirilor

08 aprilie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

 Statul va contracta imprumuturi in valoare de 12,1 miliarde de lei (peste trei miliarde de euro) pentru modernizarea sistemului centralizat de incalzire si reabilitare termica a imobilelor in perioada 2006-2009, o parte din suma urmand sa fie rambursata din banii incasati de la proprietarii cladirilor. Guvernul a aprobat ieri un program de reabilitare a sistemelor centralizate de producere si distributie a energiei termice, precum si a fatadelor, teraselor si tamplariei exterioare a cladirilor, care va fi aplicat incepand cu acest an si pana la finele anului 2009. Valoarea estimata a investitiilor se ridica la circa 12 miliarde de lei (circa 3,4 mld. euro). O parte din costuri vor fi acoperite prin imprumuturi in valoare totala de 10,7 miliarde de lei pe care Ministerul Finantelor Publice le va contracta in mai multe etape, celelalte fonduri necesare fiind suportate de autoritatile locale.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Dependintele scumpesc casa cu mii de euro Dependintele scumpesc casa cu mii de euro
Oferta pentru chirii a crescut, preturile au scazut - 05 Octombrie 2009 Oferta pentru chirii a crescut, preturile au scazut - 05 Octombrie 2009
O banca, cel mai nou jucator de pe piata portalurilor Imobiliare - 03 septembrie 2010 O banca, cel mai nou jucator de pe piata portalurilor Imobiliare - 03 septembrie 2010
Israelienii de la CIG vand apartamente la cursul de 3,5 lei/euro Israelienii de la CIG vand apartamente la cursul de 3,5 lei/euro
Elis Pavaje, liderul pieței pavajelor din România, aniversează 25 de ani de activitate Elis Pavaje, liderul pieței pavajelor din România, aniversează 25 de ani de activitate
Plante la birou si acasa, pentru o atmosfera transformata Plante la birou si acasa, pentru o atmosfera transformata

Vezi mai multe articole