Proprietarii vor achita doar 20% din valoarea izolarii termice a blocurilor - 11 Februarie 2009

11 februarie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Guvernul va lua in discutie, in sedinta de joi, o ordonanta de urgenta prin care proprietarii de apartamente vor plati doar 20% din costul lucrarilor de reabilitare termica a blocurilor, o cota de 30% va reveni autoritatilor locale si 50% - bugetului de stat, a anuntat ministrul dezvoltarii, Vasile Blaga. Acesta a precizat ca, astfel, fiecare proprietar va trebui sa achite, in medie, 700-750 de euro. Ministrul a criticat si decizia fostului Guvern, prin care impozitul pe tranzactiile imobiliare s-a virat integral la bugetul de stat in 2008. Primarii marilor orase au criticat masura, acuzand ca aceasta blocheaza proiectele de dezvoltare si ca actioneaza impotriva descentralizarii administrative. Din 2009, nicio locuinta nu mai poate fi vanduta fara certificat energetic. Aceasta inseamna ca fiecare proprietar care intentioneaza sa vanda trebuie sa-si izoleze termic peretii apartamentului sau casei, daca locuinta este mai veche de patru ani.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Primul oras ecologic functional Primul oras ecologic functional
Fiti pregatiti pentru inundatiile de sezon Fiti pregatiti pentru inundatiile de sezon
Industria de flash sales din Romania se extinde si pe home & deco Industria de flash sales din Romania se extinde si pe home & deco
Proprietatea, fond de ceata Proprietatea, fond de ceata
Locuinte de lux cu facilitati de credit - Proiectul Baneasa prinde contur Locuinte de lux cu facilitati de credit - Proiectul Baneasa prinde contur
Bulina rosie nu s-a lipit de cladirile din sectorul 1 Bulina rosie nu s-a lipit de cladirile din sectorul 1

Vezi mai multe articole