Reabilitarile termice, conditionate de oprirea debransarilor

31 ianuarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Proprietarii care doresc ca imobilul in care locuiesc sa fie inclus in programul de reabilitare a retelei termice, finantat si de la buget, vor trebui sa semneze un angajament oficial prin care sa se oblige ca nu vor aproba debransarea locatarilor de la sistemul centralizat de incalzire. Potrivit legii, debransarea totala a instalatiilor de incalzire si/sau pentru apa calda este permisa cu acordul asociatiei de proprietari si al vecinilor de apartament, pe orizontala si pe verticala. Blocurile de locuinte sunt incluse in programele anuale de reabilitare termica daca asociatiile de proprietari aproba, cu votul majoritatii membrilor adunarii generale, decizia de interventie si semneaza conventia-cadru cu coordonatorul programului, pentru derularea si finantarea actiunilor.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Consumul de energie termica, mai mic cu 30% in ultima iarna Consumul de energie termica, mai mic cu 30% in ultima iarna
Tinerii raman tot fara casa. Reglementarile BNR ii ajuta doar pe bancheri Tinerii raman tot fara casa. Reglementarile BNR ii ajuta doar pe bancheri
Constructorii de case din lemn se confrunta cu o scadere de 30% a cererii - 26 Mai 2009 Constructorii de case din lemn se confrunta cu o scadere de 30% a cererii - 26 Mai 2009
5,9% dobanda la creditul pentru case 5,9% dobanda la creditul pentru case
Pretul caselor intra la apa                      Pretul caselor intra la apa
Si blocurile noi se iau pentru inchiriere Si blocurile noi se iau pentru inchiriere

Vezi mai multe articole