S-a amanat decizia privind contractele chiriasilor din casele nationalizate

04 decembrie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

   
Guvernul se mai gandeste daca sa prelungeasca, cu pana la trei ani, contractele de inchiriere semnate de persoane care trebuie evacuate din case nationalizate. Purtatoarea de cuvant a Executivului a precizat ca amanarea deeciziei in acest sens, anuntata in urma cu circa o luna , se datoreaza faptului ca Guvernul incearca sa gaseasca o solutie
prin care protejarea chiriasilor sa nu ii prejudicieze pe proprietari: "Proiectul de lege va fi reanalizat si imbunatatit, pentru o solutie care sa nu prejudicieze proprietarii si sa asigure masuri de protectie a chiriasilor".
    Intentia Guvernului, cand a anuntat prelungirea cu trei ani a contractelor de inchiriere, era ca, in acest rastimp, primariile sa poata gasi spatii de cazare, fara ca termenul sa fie extins si pentru chiriasi care au detinut o locuinta, dar au vandut-o.
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009 Amenzi de 3,5 miliarde de lei pe santiere - 04 Februarie 2009
Se ieftineste gazul Se ieftineste gazul
Targul PROJECT EXPO: Imobiliare aduce in prim plan Targul PROJECT EXPO: Imobiliare aduce in prim plan "casa verde" - 13 Februarie 2009
Saint-Gobain, atentie la echilibrul dintre viata personala si cea profesionala a angajatilor companiei Saint-Gobain, atentie la echilibrul dintre viata personala si cea profesionala a angajatilor companiei
Lucreaza in agricultura #LikeABosch: precizie prin intermediul conectivitatii Lucreaza in agricultura #LikeABosch: precizie prin intermediul conectivitatii
Romania, cartierul de lux al UE Romania, cartierul de lux al UE

Vezi mai multe articole