Sambata, liber la aruncat vechiturile din casa - 11 Martie 2009

11 martie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza


Intrucat Ministerul Mediului reia programul Marea Debarasare, sambata, pana in ora pranzului, populatia care vrea sa scape de aparatele vechi din casa (radio, televizor, frigider, masina de spalat etc.) trebuie doar sa le scoata in fata locuintei (bloc sau casa), ridicarea acestora facandu-se de primarii, prin firmele de salubritate. Programul a inceput in 2007, numarul primariilor implicate fiind in crestere (110 initial si peste 550 acum). si cantitatea de deseuri de echipamente electrice si electrocasnice (DEEE) a crescut, ajungand la peste 20.000 tone in 2008, fata de 4000 in 2007. Totusi, suntem departe de tinta europeana de 4 kg DEEE/cap de locuitor, in 2008 in Romania colectandu-se sub 0,5 kg. La nivelul Capitalei, fruntasi la aruncat vechituri sunt locuitorii sectorului 1 – cu 5.518 kg colectate pe 6 decembrie 2008. Urmeaza sectoarele 4 (2.300 kg), 2 (1.400 kg), 5 (1.128 kg), 6 (800 kg) si 3 (570 kg).
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Factura la intretinere a aprins inflatia Factura la intretinere a aprins inflatia
Vreti o casa? Mai asteptati doua luni - 06 IANUARIE 2009 Vreti o casa? Mai asteptati doua luni - 06 IANUARIE 2009
Veranda Mall gazduieste concursul de sah rapid pe echipe „Nepoti si bunici” si Veranda Chess Contest Veranda Mall gazduieste concursul de sah rapid pe echipe „Nepoti si bunici” si Veranda Chess Contest
Cardul de credit - un instrument bancar cu multe capcane Cardul de credit - un instrument bancar cu multe capcane
Numarul tranzactiilor imobiliare, mai mic cu 20,8% in octombrie 2008 - 16 DECEMBRIE 2008 Numarul tranzactiilor imobiliare, mai mic cu 20,8% in octombrie 2008 - 16 DECEMBRIE 2008
Reprezentantii industriei ospitalitatii isi dau intalnire la ROMHOTEL Reprezentantii industriei ospitalitatii isi dau intalnire la ROMHOTEL

Vezi mai multe articole