Sambata, liber la aruncat vechiturile din casa - 11 Martie 2009

11 martie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza


Intrucat Ministerul Mediului reia programul Marea Debarasare, sambata, pana in ora pranzului, populatia care vrea sa scape de aparatele vechi din casa (radio, televizor, frigider, masina de spalat etc.) trebuie doar sa le scoata in fata locuintei (bloc sau casa), ridicarea acestora facandu-se de primarii, prin firmele de salubritate. Programul a inceput in 2007, numarul primariilor implicate fiind in crestere (110 initial si peste 550 acum). si cantitatea de deseuri de echipamente electrice si electrocasnice (DEEE) a crescut, ajungand la peste 20.000 tone in 2008, fata de 4000 in 2007. Totusi, suntem departe de tinta europeana de 4 kg DEEE/cap de locuitor, in 2008 in Romania colectandu-se sub 0,5 kg. La nivelul Capitalei, fruntasi la aruncat vechituri sunt locuitorii sectorului 1 – cu 5.518 kg colectate pe 6 decembrie 2008. Urmeaza sectoarele 4 (2.300 kg), 2 (1.400 kg), 5 (1.128 kg), 6 (800 kg) si 3 (570 kg).
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Investitiile imobiliare din Europa au crescut cu 15% - 16 iulie 2010 Investitiile imobiliare din Europa au crescut cu 15% - 16 iulie 2010
Fenomen: cladiri-pericol public, din cauza reamenajarii interioarelor - 11 Iunie 2009 Fenomen: cladiri-pericol public, din cauza reamenajarii interioarelor - 11 Iunie 2009
Proprietati Proprietati
Prapastie pe piata apartamentelor: Cea mai mare cerere primeste cea mai mica oferta Prapastie pe piata apartamentelor: Cea mai mare cerere primeste cea mai mica oferta
Ce fac bancile cu un bloc de 100 de apartamente in insolventa Ce fac bancile cu un bloc de 100 de apartamente in insolventa
Miele aduce in Romania aspiratorul Eco cu beneficii de aspirator Power Miele aduce in Romania aspiratorul Eco cu beneficii de aspirator Power

Vezi mai multe articole