Sambata, liber la aruncat vechiturile din casa - 11 Martie 2009

11 martie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza


Intrucat Ministerul Mediului reia programul Marea Debarasare, sambata, pana in ora pranzului, populatia care vrea sa scape de aparatele vechi din casa (radio, televizor, frigider, masina de spalat etc.) trebuie doar sa le scoata in fata locuintei (bloc sau casa), ridicarea acestora facandu-se de primarii, prin firmele de salubritate. Programul a inceput in 2007, numarul primariilor implicate fiind in crestere (110 initial si peste 550 acum). si cantitatea de deseuri de echipamente electrice si electrocasnice (DEEE) a crescut, ajungand la peste 20.000 tone in 2008, fata de 4000 in 2007. Totusi, suntem departe de tinta europeana de 4 kg DEEE/cap de locuitor, in 2008 in Romania colectandu-se sub 0,5 kg. La nivelul Capitalei, fruntasi la aruncat vechituri sunt locuitorii sectorului 1 – cu 5.518 kg colectate pe 6 decembrie 2008. Urmeaza sectoarele 4 (2.300 kg), 2 (1.400 kg), 5 (1.128 kg), 6 (800 kg) si 3 (570 kg).
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Grupul TeraPlast estimeaza o dublare a EBITDA in 2018 Grupul TeraPlast estimeaza o dublare a EBITDA in 2018
Cartierul Colentina se va imbogati cu inca 144 de apartamente noi Cartierul Colentina se va imbogati cu inca 144 de apartamente noi
Dezastru imobiliar in estul Europei - 09 Aprilie 2009 Dezastru imobiliar in estul Europei - 09 Aprilie 2009
Investitiile imobiliare din Europa au crescut cu 15% - 16 iulie 2010 Investitiile imobiliare din Europa au crescut cu 15% - 16 iulie 2010
Sa traiti bine! Energia si intretinerea se vor scumpi o data cu intrarea in UE Sa traiti bine! Energia si intretinerea se vor scumpi o data cu intrarea in UE
Imobilele se ieftinesc pe zi ce trece - 09 DECEMBRIE 2008 Imobilele se ieftinesc pe zi ce trece - 09 DECEMBRIE 2008

Vezi mai multe articole