Sambata, liber la aruncat vechiturile din casa - 11 Martie 2009

11 martie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza


Intrucat Ministerul Mediului reia programul Marea Debarasare, sambata, pana in ora pranzului, populatia care vrea sa scape de aparatele vechi din casa (radio, televizor, frigider, masina de spalat etc.) trebuie doar sa le scoata in fata locuintei (bloc sau casa), ridicarea acestora facandu-se de primarii, prin firmele de salubritate. Programul a inceput in 2007, numarul primariilor implicate fiind in crestere (110 initial si peste 550 acum). si cantitatea de deseuri de echipamente electrice si electrocasnice (DEEE) a crescut, ajungand la peste 20.000 tone in 2008, fata de 4000 in 2007. Totusi, suntem departe de tinta europeana de 4 kg DEEE/cap de locuitor, in 2008 in Romania colectandu-se sub 0,5 kg. La nivelul Capitalei, fruntasi la aruncat vechituri sunt locuitorii sectorului 1 – cu 5.518 kg colectate pe 6 decembrie 2008. Urmeaza sectoarele 4 (2.300 kg), 2 (1.400 kg), 5 (1.128 kg), 6 (800 kg) si 3 (570 kg).
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Bucuresti si Kiev, singurele capitale din ECE unde locuintele noi s-au scumpit - Bucuresti si Kiev, singurele capitale din ECE unde locuintele noi s-au scumpit -
birouri birouri
Din ianuarie, Hornbach incheie relatiile comerciale cu Schweighofer Din ianuarie, Hornbach incheie relatiile comerciale cu Schweighofer
Cererea de lux a dublat preturile caselor Cererea de lux a dublat preturile caselor
7 scoli renovate de Asociatia BookLand in mediul rural! 7 scoli renovate de Asociatia BookLand in mediul rural!
Cine isi permite casa fara avans Cine isi permite casa fara avans

Vezi mai multe articole