Sambata, liber la aruncat vechiturile din casa - 11 Martie 2009

11 martie, 2009

comenteaza trimite unui prieten printeaza


Intrucat Ministerul Mediului reia programul Marea Debarasare, sambata, pana in ora pranzului, populatia care vrea sa scape de aparatele vechi din casa (radio, televizor, frigider, masina de spalat etc.) trebuie doar sa le scoata in fata locuintei (bloc sau casa), ridicarea acestora facandu-se de primarii, prin firmele de salubritate. Programul a inceput in 2007, numarul primariilor implicate fiind in crestere (110 initial si peste 550 acum). si cantitatea de deseuri de echipamente electrice si electrocasnice (DEEE) a crescut, ajungand la peste 20.000 tone in 2008, fata de 4000 in 2007. Totusi, suntem departe de tinta europeana de 4 kg DEEE/cap de locuitor, in 2008 in Romania colectandu-se sub 0,5 kg. La nivelul Capitalei, fruntasi la aruncat vechituri sunt locuitorii sectorului 1 – cu 5.518 kg colectate pe 6 decembrie 2008. Urmeaza sectoarele 4 (2.300 kg), 2 (1.400 kg), 5 (1.128 kg), 6 (800 kg) si 3 (570 kg).
 
Sursa: Romania libera

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Locuitorii din Ferentari vor fi bransati la curent Locuitorii din Ferentari vor fi bransati la curent
Jobul se muta in fotoliul de acasa Jobul se muta in fotoliul de acasa
Amenajati-va baia de la bloc in stil Burj al Arab Amenajati-va baia de la bloc in stil Burj al Arab
Garantii materiale pentru administratori Garantii materiale pentru administratori
Cati bani mai trebuie investiti intr-o casa la rosu - 22 martie 2010 Cati bani mai trebuie investiti intr-o casa la rosu - 22 martie 2010
Patronatele din constructii sustin scaderea TVA, si nu subventia selectiva Patronatele din constructii sustin scaderea TVA, si nu subventia selectiva

Vezi mai multe articole