Tarifele la energie electrica se vor dubla pana in 2015

16 iunie, 2006

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Tarifele la energia electrica pentru populatie se vor dubla in urmatorii ani, urcand, de la nivelul de 82,7 dolari/MWh raportat in 2005, la 162,5 dolari/MWh in 2015, potrivit unui studiu elaborat de Fondul Romano-American de Investitii (RAEF). "Preturile finale vor creste din cauza majorarii costurilor cu distributia, transportul de energie si a altor servicii de sistem, in prezent subevaluate, costuri care vor depinde si de nivelul de competitie de pe piata", a declarat Alin Giurgiu, unul dintre autorii studiului. El a precizat ca RAEF nu anticipeaza totusi o crestere importanta a costurilor de productie
 
Sursa: Adevarul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Sika Romania scumpeste produsele cu 10-15% pe fondul cresterii cursului de schimb franc elvetian/leu Sika Romania scumpeste produsele cu 10-15% pe fondul cresterii cursului de schimb franc elvetian/leu
Cel mai scump apartament din Bucuresti costa 1.200.000 euro Cel mai scump apartament din Bucuresti costa 1.200.000 euro
Forta de munca e tot mai scumpa Forta de munca e tot mai scumpa
Mobilier pentru juniori, la oferta Mobilier pentru juniori, la oferta
In 2007, in Bucuresti s-au vindut doar 1.500 de apartamente noi In 2007, in Bucuresti s-au vindut doar 1.500 de apartamente noi
Industria si constructiile, cele mai afectate in primul trimestru - 29 Ianuarie 2009 Industria si constructiile, cele mai afectate in primul trimestru - 29 Ianuarie 2009

Vezi mai multe articole