Urbanism, urbanism, da"™ sa stim si noi!

10 iulie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Miercurea trecuta, la ora 12:15, atunci cind, saptaminal, prezint in direct suplimentul Casa si gradina la Radio Tineret "Florian Pittis", moderatoarea m-a intrebat cum sta treaba cu planurile de urbanism. Grea intrebare. Documentatiile si aprobarile necesare pentru construirea unui imobil sint reglementate de legi si norme atit de stufoase si imbirligate, incit ele nu pot fi descilcite de noi, muritorii de rind, fara ajutorul intotdeauna interesat al autoritatilor.
 
Pentru a construi un imobil in orice oras al acestei tari ai nevoie, zice-se, de Autorizatie de constructie emisa de Primarie. Documentul esential la dosarul de autorizare este Certificatul de urbanism (eliberat in baza unui plan), document prin care Administratia publica locala face cunoscute solicitantului elementele ce caracterizeaza regimul juridic, economic si tehnic al constrictiei. Certificatul de urbanism, eliberat – evident – de Biroul de urbanism, se refera in principal la regimul de inaltime al constructiei, pozitia cladirii (aliniamente, vecinatati) si valoarea procentului de ocupare data de raportul dintre aria suprafetei construite si aria totala a terenului (prima nu poate ocupa, conform legii, mai mult de 40% din cea de-a doua).
 
Daca lucrurile sint prea limpezi si corecte, Primaria, pentru a ridica nivelul de trai al salariatilor sai, poate solicita suplimentar un PUD (Plan urbanistic de detaliu), un PUZ (Plan urbanistic zonal) sau un PUG (Plan urbanistic general).
 
Dar toate acestea nu sint decit niste mici copilarii… Daca vrei sa construiesti, trebuie sa mai treci si pe la Oficiul de cadastru, Compania Nationala a Apelor Romane, Electrica, Distrigaz, Salubritate, Pompieri, Romtelecom, Apararea Locala Antiaeriana, SANEPID, Administratia drumurilor si podurilor. Pentru terenurile situate in zone "fierbinti" ai nevoie de aprobari ale Politiei, Autoritatii Romane de aviatie, MApN, SRI, Ministerului Culturii si Cultelor sau Ministerului Apelor si Protectiei Mediului.
 
Ne convine sau nu, orice constructie trebuie sa se supuna normelor legale. Norme pe care le respecta numai fraierii, platind zeci de taxe complet timpite si impartind spagi grase in stinga si-n dreapta. Cit despre Urbanism, in sensul profund si cetatenesc al notiunii, functionarilor nostri, pusi in posturi de stim noi cine, putin le pasa…
 
Sursa: Jurnalul national

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Aproape 180.000 de romani se bat pe locuinte construite cu bani de la stat Aproape 180.000 de romani se bat pe locuinte construite cu bani de la stat
Pierderile de apa potabila au ajuns la 41% Pierderile de apa potabila au ajuns la 41%
Black Friday incepe la Miele pe 15 noiembrie si va genera vanzari cu 30% mai mari fata de anul trecut Black Friday incepe la Miele pe 15 noiembrie si va genera vanzari cu 30% mai mari fata de anul trecut
Repartitiile ANL de la Bragadiru, gasite ilegale de Ministerul Internelor Repartitiile ANL de la Bragadiru, gasite ilegale de Ministerul Internelor
LIGHT SMART - tehnologie verde pentru viitor LIGHT SMART - tehnologie verde pentru viitor
Romexpo 2025: Un Pilon al Solidarității Industriei Construcțiilor Romexpo 2025: Un Pilon al Solidarității Industriei Construcțiilor

Vezi mai multe articole