Vom plati peste 500 milioane de euro pentru casele confiscate de comunisti

22 februarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Statul este obligat sa plateasca despagubiri in cuantum total de 1,6 miliarde de lei (aproape 500 milioane de euro) pentru imobilele nationalizate in perioada regimului comunist, suma care ar putea fi majorata dupa evaluarea altor aproximativ 1.000 de dosare de revendicare, informeaza Mediafax. Pana in prezent, Guvernul a aprobat circa 2.670 decizii de despagubire. „Cuantumul general al sumelor mentionate in deciziile reprezentand titluri de despagubire aprobate a fi emise pana in prezent este de 1,6 miliarde lei. De precizat ca, la acest moment, se afla in lucru aproximativ 1.000 dosare, care vor urma procedura de evaluare“, se arata intr-un document guvernamental. Autoritatile au solutionat 87.998 notificari de revendicare pana la inceputul lunii decembrie 2006, dintr-un total de 205.950 astfel de cereri, prin restituiri in natura a bunurilor si despagubiri financiare. Despagubirile sunt platite prin intermediul Fondului Proprietatea, infiintat in 2005.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Preturile apartamentelor, in jocul cresterilor \ Preturile apartamentelor, in jocul cresterilor \"fara perdea\"
In cinci-sapte ani s-ar putea sa ne confruntam cu o cadere a pietei imobiliare In cinci-sapte ani s-ar putea sa ne confruntam cu o cadere a pietei imobiliare
Ariston Thermo Romania: 40% din piata locala de boilere, destinata inlocuirilor Ariston Thermo Romania: 40% din piata locala de boilere, destinata inlocuirilor
Cadastrul se face si in regim de urgenta Cadastrul se face si in regim de urgenta
Primaria Sectorului 3 desfiinteaza constructiile ilegale Primaria Sectorului 3 desfiinteaza constructiile ilegale
Cele mai neobisnuite cinci case in care poti sa traiesti Cele mai neobisnuite cinci case in care poti sa traiesti

Vezi mai multe articole