Vom plati peste 500 milioane de euro pentru casele confiscate de comunisti

22 februarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Statul este obligat sa plateasca despagubiri in cuantum total de 1,6 miliarde de lei (aproape 500 milioane de euro) pentru imobilele nationalizate in perioada regimului comunist, suma care ar putea fi majorata dupa evaluarea altor aproximativ 1.000 de dosare de revendicare, informeaza Mediafax. Pana in prezent, Guvernul a aprobat circa 2.670 decizii de despagubire. „Cuantumul general al sumelor mentionate in deciziile reprezentand titluri de despagubire aprobate a fi emise pana in prezent este de 1,6 miliarde lei. De precizat ca, la acest moment, se afla in lucru aproximativ 1.000 dosare, care vor urma procedura de evaluare“, se arata intr-un document guvernamental. Autoritatile au solutionat 87.998 notificari de revendicare pana la inceputul lunii decembrie 2006, dintr-un total de 205.950 astfel de cereri, prin restituiri in natura a bunurilor si despagubiri financiare. Despagubirile sunt platite prin intermediul Fondului Proprietatea, infiintat in 2005.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

SEMNt Infrastructura proasta si preturile mari sperie clientii SEMNt Infrastructura proasta si preturile mari sperie clientii
Experientele de cosmar ale unor proprietari de apartamente noi Experientele de cosmar ale unor proprietari de apartamente noi
Peste jumatate din profitul Loteriei, destinat constructiei de locuinte Peste jumatate din profitul Loteriei, destinat constructiei de locuinte
Signify si Innovative Bioanalysis demonstreaza eficacitatea lampilor cu radiatii UV-C in dezinfectarea aerului Signify si Innovative Bioanalysis demonstreaza eficacitatea lampilor cu radiatii UV-C in dezinfectarea aerului
Rapotan, Arabesque: Fara investitii de la buget piata de constructii nu poate sa-si revina - 21 iulie 2010 Rapotan, Arabesque: Fara investitii de la buget piata de constructii nu poate sa-si revina - 21 iulie 2010
MedLife investeste in extinderea spitalului din Brasov, dar si in deschiderea unei noi hyperclinici si a unui nou laborator MedLife investeste in extinderea spitalului din Brasov, dar si in deschiderea unei noi hyperclinici si a unui nou laborator

Vezi mai multe articole