500 milioane euro de la stat pentru energii regenerabile

28 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Firmele care vor sa investeasca in perioada 2008-2010 in unitati de producere a energiei din surse alternative pot beneficia de finantari de la stat. In urmatorii 3 ani, statul va pune la bataie 500 milioane de euro pentru sustinerea productiei de energie din surse regenerabile, potrivit ministrului economiei si finantelor, Varujan Vosganian. Pentru 2008, suma alocata in acest scop este de 130 milioane de euro. “Este plafonul oferit de noi, care va creste continuu. Noi asumam cote obligatorii pentru investitorii in microhidrocentrale, centrale eoliene, solare, biomasa si biocarburanti”, a declarat Vosganian. De asemenea, ministrul economiei a anuntat ca statul va acorda persoanelor care inlocuiesc electrocasnicele cu consum ridicat de energie un bonus de 50 de euro la cumpararea altora noi.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Grupul ROCKWOOL construieste o fabrica de vata minerala bazaltica in Romania Grupul ROCKWOOL construieste o fabrica de vata minerala bazaltica in Romania
BenQ W1700 castiga prestigioasa distinctie  EISA Best Buy Projector 2018-2019 BenQ W1700 castiga prestigioasa distinctie EISA Best Buy Projector 2018-2019
Alege atent si monteaza \'ca la carte\' ferestrele termoizolante! Alege atent si monteaza \'ca la carte\' ferestrele termoizolante!
Compania Praktiker Romania a fost premiata pentru a doua oara in cadrul Best Buy Award pentru cel mai bun raport calitate-pret Compania Praktiker Romania a fost premiata pentru a doua oara in cadrul Best Buy Award pentru cel mai bun raport calitate-pret
Duplex imobiliar Duplex imobiliar
Case noi de 3,29 miliarde euro Case noi de 3,29 miliarde euro

Vezi mai multe articole