500 milioane euro de la stat pentru energii regenerabile

28 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Firmele care vor sa investeasca in perioada 2008-2010 in unitati de producere a energiei din surse alternative pot beneficia de finantari de la stat. In urmatorii 3 ani, statul va pune la bataie 500 milioane de euro pentru sustinerea productiei de energie din surse regenerabile, potrivit ministrului economiei si finantelor, Varujan Vosganian. Pentru 2008, suma alocata in acest scop este de 130 milioane de euro. “Este plafonul oferit de noi, care va creste continuu. Noi asumam cote obligatorii pentru investitorii in microhidrocentrale, centrale eoliene, solare, biomasa si biocarburanti”, a declarat Vosganian. De asemenea, ministrul economiei a anuntat ca statul va acorda persoanelor care inlocuiesc electrocasnicele cu consum ridicat de energie un bonus de 50 de euro la cumpararea altora noi.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Epson este lider pe piata de videoproiectoare din Romania in 2016 Epson este lider pe piata de videoproiectoare din Romania in 2016
Divizia Bosch Scule electrice atinge un record de vanzari Divizia Bosch Scule electrice atinge un record de vanzari
Energii neconventionale, caldura ecologica, panouri si lampi solare Energii neconventionale, caldura ecologica, panouri si lampi solare
Cele mai ieftine locuinte din tara - 12 Mai 2009 Cele mai ieftine locuinte din tara - 12 Mai 2009
Aproape 180.000 de romani se bat pe locuinte construite cu bani de la stat Aproape 180.000 de romani se bat pe locuinte construite cu bani de la stat
Studiu Colliers: 15.000 de apartamente finalizate in Bucuresti, in urmatorii doi ani Studiu Colliers: 15.000 de apartamente finalizate in Bucuresti, in urmatorii doi ani

Vezi mai multe articole