500 milioane euro de la stat pentru energii regenerabile

28 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Firmele care vor sa investeasca in perioada 2008-2010 in unitati de producere a energiei din surse alternative pot beneficia de finantari de la stat. In urmatorii 3 ani, statul va pune la bataie 500 milioane de euro pentru sustinerea productiei de energie din surse regenerabile, potrivit ministrului economiei si finantelor, Varujan Vosganian. Pentru 2008, suma alocata in acest scop este de 130 milioane de euro. “Este plafonul oferit de noi, care va creste continuu. Noi asumam cote obligatorii pentru investitorii in microhidrocentrale, centrale eoliene, solare, biomasa si biocarburanti”, a declarat Vosganian. De asemenea, ministrul economiei a anuntat ca statul va acorda persoanelor care inlocuiesc electrocasnicele cu consum ridicat de energie un bonus de 50 de euro la cumpararea altora noi.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Taxa anuala pentru casele inchiriate turistilor Taxa anuala pentru casele inchiriate turistilor
Bucuresti Mall se pregateste pentru toamna cu noi branduri in portofoliu Bucuresti Mall se pregateste pentru toamna cu noi branduri in portofoliu
Apartamentele vechi cu doua camere se ieftinesc in toate orasele mari - 11 Noiembrie 2009 Apartamentele vechi cu doua camere se ieftinesc in toate orasele mari - 11 Noiembrie 2009
Contorul de caldura, obligatoriu la vara Contorul de caldura, obligatoriu la vara
10.000 de case pe taraba 10.000 de case pe taraba
Apartamentele din Capitala, mai ieftine cu 12% fata de ianuarie Apartamentele din Capitala, mai ieftine cu 12% fata de ianuarie

Vezi mai multe articole