500 milioane euro de la stat pentru energii regenerabile

28 martie, 2008

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Firmele care vor sa investeasca in perioada 2008-2010 in unitati de producere a energiei din surse alternative pot beneficia de finantari de la stat. In urmatorii 3 ani, statul va pune la bataie 500 milioane de euro pentru sustinerea productiei de energie din surse regenerabile, potrivit ministrului economiei si finantelor, Varujan Vosganian. Pentru 2008, suma alocata in acest scop este de 130 milioane de euro. “Este plafonul oferit de noi, care va creste continuu. Noi asumam cote obligatorii pentru investitorii in microhidrocentrale, centrale eoliene, solare, biomasa si biocarburanti”, a declarat Vosganian. De asemenea, ministrul economiei a anuntat ca statul va acorda persoanelor care inlocuiesc electrocasnicele cu consum ridicat de energie un bonus de 50 de euro la cumpararea altora noi.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Aderarea la UE nu va afecta semnificativ piata imobiliara Aderarea la UE nu va afecta semnificativ piata imobiliara
In ce proprietati imobiliare poti investi 10.000 de euro - 14 Octombrie 2009 In ce proprietati imobiliare poti investi 10.000 de euro - 14 Octombrie 2009
Creste-ti abilitatile si profesionalismul la cursul gratuit de montaj WPC oferit de BENCOMP Creste-ti abilitatile si profesionalismul la cursul gratuit de montaj WPC oferit de BENCOMP
STABLES rescrie o poveste veche de 200 de ani STABLES rescrie o poveste veche de 200 de ani
Gazele se vor scumpi cu 4% in aprilie si cu 7% in vara Gazele se vor scumpi cu 4% in aprilie si cu 7% in vara
Bancile au continuat sa scumpeasca imprumuturile si in august: rata lunara la un credit ipotecar a crescut cu 20% - 11 octombrie 2010 Bancile au continuat sa scumpeasca imprumuturile si in august: rata lunara la un credit ipotecar a crescut cu 20% - 11 octombrie 2010

Vezi mai multe articole