Statul va construi 12.000 de locuinte pentru tineri si persoane cu venituri mici
10 martie, 2008
Ministerul Locuintelor va cheltui in 2008 peste 245 milioane de lei pentru constructia de locuinte pentru tineri si cei cu venituri mici, estimandu-se ca vor fi incepute peste 4.000 de locuinte, iar la alte 8.000 vor fi continuate lucrarile. Aceste fonduri sunt mai mici comparativ cu 2007, desi exista un deficit in ceea ce priveste locuintele construite din fonduri de la bugetul de stat. Mai exact, anul trecut, pentru constructia de locuinte destinate tinerilor, ministerul a alocat 217,7 milioane de lei, iar pentru cele sociale, 24,3 milioane lei. Ultimele statistici aratau ca anul trecut au fost construite cu bani de la stat cu aproape 25% mai putine case fata de 2006. Potrivit datelor Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, 18 milioane de lei vor fi alocati pentru constructia…
mai mult >