Curentul electric s-ar putea scumpi in 2008
30 noiembrie, 2007
Reducerea emisiilor poluante arunca in aer costurile producatorilor de energie Directiva europeana antipoluare creste costurile de productie a energiei. Romania trebuie sa valorifice urgent resursele regenerabile de energie. Decizia Comisiei Europene (ce) de a reduce cota emisiilor de dioxid de carbon din Romania, incepand chiar din 2007, ar putea conduce la majorarea facturilor de electricitate platite in 2008 de populatie si de agentii ecomomici. Ca urmare a acestei decizii, costurile producatorilor de energie se vor mari, iar acoperirea acestora ar putea fi realizata atat prin majorarea tarifelor platite de consumatori, cat si prin reducerea investitiilor programate. O scumpire substantiala a curentului electric ar afecta si productivitatea ramurilor industriale energofage. "Reducerea de…
mai mult >
