Proprietari

21 octombrie, 2005

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Fostii proprietari, ignorati de autoritati.

Zeci de oameni din Valea Jiului, care au detinut proprietati in zonele centrale pe care acum sunt construite blocuri si institutii publice, sunt purtati pe drumuri de catre autoritatile statului. Oamenii cred ca nu vor mai trai pana vor fi despagubiti, iar reprezentantii din teritoriu le recomanda sa astepte, desi ar exista cadrul legal pentru despagubirea lor. "Casa mea a fost demolata si terenul expropriat. Pentru ca o parte a terenului este ocupat de blocuri si alte constructii, autoritatile au hotarat sa fiu despagubit prin titluri de valoare nominala", povesteste Ionel Olariu, pensionar. Barbatul a primit titlurile de valoare in luna august 2004, dar nu a reusit sa le preschimbe in actiuni. "Dupa mai multe discutii cu diferiti consilieri din Ministerul Economiei si Comertului si Ministerul Finantelor Publice, am primit doua liste cu intreprinderile la care pot opta pentru a participa la licitatia de acordare de actiuni, insa aceasta licitatie nu a mai avut loc", spune Olariu. Desi modificarile Legii 10, care infiinta fondul "Proprietatea", au fost facute in august 2005, normele de aplicare nu au fost inca publicate in Monitorul Oficial.

 

(Evenimentul Zilei)

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

JYSK si Hope and Homes for Children lanseaza campania „Am nevoie de tine”, impreuna cu un videoclip caritabil JYSK si Hope and Homes for Children lanseaza campania „Am nevoie de tine”, impreuna cu un videoclip caritabil
463 de firme s-au inscris la INDAGRA 2019, iar 90% din suprafata expozitionala este ocupata 463 de firme s-au inscris la INDAGRA 2019, iar 90% din suprafata expozitionala este ocupata
Soc imobiliar: bancile limiteaza creditele pentru proiectele rezidentiale Soc imobiliar: bancile limiteaza creditele pentru proiectele rezidentiale
Afacerile Elis Pavaje in crestere cu 32% Afacerile Elis Pavaje in crestere cu 32%
De la 1 iulie, nou sistem de tarifare la gaze si scumpire cu pana la 20% De la 1 iulie, nou sistem de tarifare la gaze si scumpire cu pana la 20%
Asigurarea de locuinta devine obligatorie de vineri. Lipsa acesteia este sanctionata cu amenda de pana la 500 de lei Asigurarea de locuinta devine obligatorie de vineri. Lipsa acesteia este sanctionata cu amenda de pana la 500 de lei

Vezi mai multe articole