Boom-ul imobiliar din Romania si Bulgaria va continua

22 ianuarie, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Boom-ul de pe piata imobiliara din Romania si Bulgaria, noile state membre UE, va continua, dupa ce in ultimii doi ani preturile proprietatilor s-au dublat, se arata intr-o informatie difuzata de The Associated Press (AP), preluata de un site american de profil. Dupa ce descrie nemultumirea unui bucurestean deranjat de zgomotul de pe noile santiere de constructii, AP arata ca acesta reflecta de fapt "cererea nemaiintalnita pana acum pentru proprietatile imobiliare" din cele doua tari. Apoi, sursa citeaza analisti care sustin ca nu sunt semne care sa indice o eventuala domolire a boom-ului imobiliar, accentuat de continua majorare a cererii interne, cresterea turismului si a numarului de investitori straini.
"Inainte de 1990, creditele ipotecare nu erau permise, iar bancile erau sub controlul statului in ambele tari. Preturile pentru apartamente in Bulgaria au crescut in medie cu 15-20 la suta in 2006, iar in Romania valorile au saltat cu o medie de 8 -10 la suta, in aceeasi perioada. Dar in unele zone din Bucuresti si Sofia cresterile au fost mult mai mari, cu rate de returnare a investitiilor printre cele mai mari din Europa", se mentioneaza in site-ul american. Anul trecut, 80.000 romani si 31.000 bulgari au luat credite ipotecare. Dobanzile in ambele tari se situeaza intre 7 si 9 la suta. Apoi, sursa citeaza un dealer imobiliar care spune ca in Romania se inregistreaza un exod din apartamentele construite inainte de 1990, multe dintre ele care nu prezinta siguranta in caz de cutremur, catre noi locuinte. Concluzia articolului este ca integrarea celor doua tari va reprezenta un catalizator pentru dezvoltare, conferind mai multa credibilitate celor doua tari in ochii investitorilor imobiliari si nu numai.
 
Sursa: Gandul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Wienerberger lansează un nou produs inovativ, unic pe piața din România, Porotherm 36,5 TermoPlus, pentru zidărie fără termoizolație suplimentară Wienerberger lansează un nou produs inovativ, unic pe piața din România, Porotherm 36,5 TermoPlus, pentru zidărie fără termoizolație suplimentară
Scad chiriile in provincie, urmeaza Capitala Scad chiriile in provincie, urmeaza Capitala
Locuinta se asigura de la 100 de euro pe an Locuinta se asigura de la 100 de euro pe an
Targul BIFE-SIM – crestere cu 5% fata de editia precedenta Targul BIFE-SIM – crestere cu 5% fata de editia precedenta
Estul Capitalei se dezvolta de la o luna la alta Estul Capitalei se dezvolta de la o luna la alta
Ce se poate face in situatia in care o parte din proprietate este ocupata abuziv Ce se poate face in situatia in care o parte din proprietate este ocupata abuziv

Vezi mai multe articole