Repartitoarele de caldura, puse sub semnul intrebarii din cauza taxelor de citire a consumurilor
05 februarie, 2007
Sondajul intreprins in randurile membrilor asociatiei indica faptul ca multi dintre noi apreciaza necesitatea montarii de repartitoare de caldura, mai ales ca si prevederile legale considera acest lucru drept obligatoriu. Iata insa ca se opun acestei actiuni tocmai presedintele si vicepresedintele comitetului, pus alti cativa proprietari, care cer un calcul concret al avantajelor si dezavantajelor. Margareta Socrate, Bucuresti Raspuns: Montarea repartitoarelor de caldura este una din conditiile reabilitarii termice a cladirilor si avea ca termen data de 1 ianuarie 2007, urmand ca abia din 2010 sa fie obligatorie prezentarea de certificate energetice in cazul vanzarii sau inchirierii de apartamente din blocurile de locuinte. Desigur, nu pot fi contestate avantajele repartitoarelor, cu deosebire…
mai mult >
