Preturile la energie si gaze raman «batute in cuie» pana in iarna

17 august, 2007

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Populatia nu va scoate mai multi bani din buzunare pentru plata facturilor la energie si gaze pana in luna noiembrie. Cel putin asa promite Varujan Vosganian, ministrul economiei si finantelor, in ciuda anticiparilor facute de unii operatori din domeniul energiei, dar si a anuntului de majorare a tarifelor la gaze facut de Petrom. Ministrul a explicat ca solicitarile unor producatori si distribuitori din domeniul energiei de a li se recunoaste anumite costuri in pretul final al electricitatii nu vor influenta tariful pentru populatie. „Aceste costuri reprezinta doar o componenta a pretului final. Preturile mai mari la o componenta a tarifelor finale pot fi absorbite de alta componenta“, a explicat Vosganian mecanismul de echilibrare a tarifului la energie. Nici majorarea cu 3,2% a pretului gazelor din productia interna extrase de Petrom nu va avea efect asupra tarifului reglementat, in toamna acestui an. O alta crestere a pretului la gazele din productia autohtona ar putea veni din partea Romgaz. „O decizie va fi luata saptamana viitoare“, a declarat directorul general al Romgaz, Alexa Jakab. Romania s-a angajat in negocierile cu UE, inainte de aderare, sa alinieze preturile gazelor din productia interna cu cele ale gazelor de import, pana la sfarsitul anului 2006. Autoritatile au solicitat, insa, UE, o prelungire a termenului pana in 2008, ca urmare a cresterii preturilor gazelor naturale din import. O noua derogare, pana in 2010, va fi solicitata UE in luna octombrie.
 
Sursa: Gardianul

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

MOBILA EXPO a expus tendintele unei industrii care se reinventeaza de la an la an MOBILA EXPO a expus tendintele unei industrii care se reinventeaza de la an la an
Preturi "de primavara" Preturi "de primavara"
Nimeni nu stie exact cand se reia Prima casa Nimeni nu stie exact cand se reia Prima casa
Stiai ca bacteriile raman pe haine chiar si dupa spalare? Stiai ca bacteriile raman pe haine chiar si dupa spalare?
Dezvoltatorii imobiliari din Arad prefera firmele de constructii din Ungaria - 16 Ianuarie 2009 Dezvoltatorii imobiliari din Arad prefera firmele de constructii din Ungaria - 16 Ianuarie 2009
Platiti sa aiba grija de casa Platiti sa aiba grija de casa

Vezi mai multe articole