Un investitor egiptean spune ca are 2 mil. metri patrati de teren in Romania pentru constructia de locuinte ieftine, parte a unui plan de investitii de 1 mld. dolari - 11 martie 2010

11 martie, 2010

comenteaza trimite unui prieten printeaza

Orascom Development Holding, un dezvoltator imobiliar detinut de miliardarul egiptean Samih Sawiris, intentioneaza sa investeasca peste 900 de milioane de dolari in constructia de case low-cost in Orientul Mijlociu si Europa, avand in vedere tari ca Romania, Turcia si Iraq, scrie Bloomberg.
 
"Proiectele noastre urmaresc o crestere a cererii in urmatorii 10 ani", a spus Sawiris, intr-un interviu acordat pe 8 martie la biroul sau din Cairo.
 
Potrivit miliardarului, Orascom Development a cumparat 2 milioane de metri patrati de teren in Romania, pe care intentioneaza sa construiasca locuinte ieftine, primele proiecte urmand a fi finalizate pana la sfarsitul anului.
 
Sursa: Ziarul financiar

Adauga un comentariu


Comentarii

Nu exista comentarii.

Alte articole

Romanii nu mai iau credite decat pentru case Romanii nu mai iau credite decat pentru case
Mapei Romania premiaza 3 studenti din cadrul Universitatii Nationale de Arte Bucuresti Mapei Romania premiaza 3 studenti din cadrul Universitatii Nationale de Arte Bucuresti
Tefal ActiFry® – Dragoste de la primul...cartof prajit! Tefal ActiFry® – Dragoste de la primul...cartof prajit!
Creditele de consum, pe primul loc si in 2007 Creditele de consum, pe primul loc si in 2007
Participare numeroasă anunțată la Campionatul Mondial al Tinerilor Montatori de Acoperișuri din România Participare numeroasă anunțată la Campionatul Mondial al Tinerilor Montatori de Acoperișuri din România
Espresseria de la Krups – Aroma unei dimineti de neuitat Espresseria de la Krups – Aroma unei dimineti de neuitat

Vezi mai multe articole